Wydawać by się mogło, że trądzik jest domeną wyłącznie nastolatków. Jednak nic bardziej mylnego. Przypadłość ta może dotyczyć zarówno osób młodych, jak i dojrzałych, dlatego warto mieć tego świadomość i bacznie obserwować swoją skórę. Ponadto dobrze jest również posiadać wiedzę na temat przyczyn takiego stanu i leczenia. Dlaczego u osób dorosłych pojawia się trądzik? Jakie są jego przyczyny i możliwości leczenia?

Trądzik dorosłych – przyczyny

Trądzik młodzieńczy występujący u nastolatków powodowany jest głównie przez zaburzenia hormonalne. U osób dorosłych jest zgoła inaczej. Zmiany skórne w późniejszym wieku to efekt stresu, a także nieodpowiedniej diety. Pierwszy z czynników wpływa na produkcję naturalnej wydzieliny skórnej – łoju. To właśnie on przyczynia się do powstawania zmian skórnych, w tym również wyprysków.

Dieta również ma znaczenie. Na skórę szczególny wpływ mają produkty wysoko przetworzone, czy o dużym indeksie glikemicznym. Zatem, jeśli w Twojej diecie obecne są dania typu fast food – możesz być niemal pewna, że na Twojej skórze pojawi się trądzik.

Warto również zwrócić uwagę na stosowane kosmetyki. Nawet znaczna część z produktów tego typu dostępnych na rynku może powodować zatykanie porów, których rolą jest odprowadzenie zanieczyszczeń z głębi skóry. Jeżeli chociażby jeden z posiadanych przez Ciebie pudrów, kremów czy podkładów może powodować zamknięcie porów w skórze – zmień go na łagodniejszy.

Jak przebiega trądzik u osób dorosłych?

Wszystko rozpoczyna się od zwiększonej produkcji łoju. Gruczoły wytwarzając wydzielinę, dodatkowo ją zagęszczają, co powoduje, że jest ona znacznie trudniejsza do usunięcia. Ponadto przyczynia się również do przyspieszonego rozwoju stanu zapalnego skóry. Całość podsyca fakt, że duża część powstającej wydzieliny pozostaje w przewodach łojowych. W tym momencie powstają zaskórniki, czyli pierwsza postać trądziku.

Jeśli nagromadzona wydzielina nie zostanie jak najszybciej usunięta – rozpoczynają się procesy zapalne. Na skórze powstają grudki, krostki i zaczerwienienia. Teraz mamy już do czynienia z pełnoprawnym trądzikiem, którego leczenie zawsze musi przebiegać pod kontrolą lekarza. To właśnie specjalista dermatolog zaleci odpowiednie leczenie, a także opowie Ci wszystko na temat codziennego funkcjonowania.

Trądzik dorosłych – leczenie

Trądzik u osoby dorosłej jest niemałym problemem. Jego wystąpienie oznacza konieczność rozpoczęcia bardzo trudnego procesu leczenia, który niestety trwa długo i zależy od indywidualnych uwarunkowań. Zawsze niezbędne jest jednak rozpoczęcie terapii antybiotykowej. Leki tego typu mają charakter przeciwzapalny i bakteriobójczy, dzięki czemu możliwe jest wyeliminowanie wszelkich drobnoustrojów i zaczerwienień.

Następnie rozpoczyna się druga faza leczenia polegająca na podawaniu odpowiednich witamin. Powinny być one dobrane w taki sposób, aby zbawiennie działały na skórę. Dzięki nim będzie ona odpowiednio odżywiona i łatwiej będzie pozbyć się zmian. Więcej informacji na temat leczenia trądziku dorosłych znajdziesz na stronie http://www.skinoren.pl/pl/tradzik-doroslych/.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Pielęgnację skóry obarczonej trądzikiem należy rozpocząć od doboru właściwych kosmetyków. Muszą być one jak najbardziej przyjazne dla skóry, nie uczulać i nie powodować zamykania porów i naczynek innego typu. Szczególnie polecamy produkty bogate w witaminy, retinol, czy aloes. Nie zapomnij również o preparatach do oczyszczania skóry. Te wybieraj wyłącznie z kwasem salicylowym lub glikolowym i witaminami. Stosowanie kosmetyków wspierających leczenie trądziku również jest wskazane.

Trądzik dorosłych jest jednak zdecydowanie groźniejszy w porównaniu do tej samej przypadłości dręczącej nastolatków. Przyczyny wystąpienia schorzenia są bardzo proste i łatwo jest je wyeliminować z codziennego życia, ale wciąż niewiele osób jest w stanie to zrobić w stu procentach. Nie mniej istotne jest odpowiednie leczenie, dlatego widząc objawy trądziku – zgłoś się do lekarza.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here