leasing na samochód
fot. pexels.com

Dowiedz się wszystkich najpotrzebniejszych rzeczy, jakie musisz wiedzieć, jeśli po raz pierwszy decydujesz się na leasing. O części z nich możesz nawet nie mieć pojęcia, a niektóre nie są wcale tak oczywiste, aby mówiło o nich wiele osób!

Zobacz też: http://www.psfs.pl/pierwszy-leasing-z-czym-to-sie-je-podpowiadamy/

Czym jest leasing samochodowy?

Decydując się na leasing samochodowy będziesz zobowiązany podpisać umowę, która w ogromnym uproszczeniu polega na odpłatnym korzystaniu z danego samochodu przez określony czas. W tego typu umowie ty, jako osoba użytkująca samochód jesteś leasingobiorcą, a strona druga – leasingodawcą, finansującym. Leasing samochodowy umożliwia korzystanie z samochodu na zasadach tego typu umowy bez względu na markę, model itd. 

Rata leasingowa, którą będziesz opłacał w zamian za możliwość korzystania z auta składa się z raty kapitałowej, która jest odzwierciedleniem początkowej wartości samochodu; raty odsetkowej; opłaty wstępnej; opłaty końcowej (nie zawsze).

Czy Ty możesz wziąć leasing?

Być może już sprawdziłeś wszelkie kwestie prawne i jesteś przekonany, że możesz wziąć leasing, jeśli natomiast nie, to już tłumaczymy kto może skorzystać z takiej możliwości użytkowania auta. Otóż leasingobiorcą może być zarówno przedsiębiorca, czyli osoba prowadząca działalność gospodarczą, jak i osoba prywatna. W tym drugim przypadku leasing jest typem konsumenckiego leasingu samochodowego.

Rodzaje leasingu samochodowego

  • leasing finansowy – w sposobie opłacania jest bardzo zbliżony do sprzedaży ratalnej, przedmiot umowy jest przypisywany do majątku leasingobiorcy, wówczas ten wszelkie amortyzacyjne odpisy oraz odsetki od rat może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
  • leasing operacyjny – w sposobie korzystania jest podobny do najmu lub dzierżawy, zatem samochód jako przedmiot leasingu jest elementem majątku leasingodawcy i to po jego stronie znajduje się zadanie dokonywania odpisów amortyzacyjnych, które pełnią rolę kosztów uzyskania przychodów. Do nich wlicza się również całość wpłaty dokonywanej co miesiąc oraz wpłatę początkową.

Przeczytaj też: http://www.kosmetyka.edu.pl/przedluzanie-rzes-rozne-metody/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here