Wybierając się do Tybetu, trzeba pamiętać, ze powietrze jest tam rozrzedzone i zmniejszona jest ilość tlenu, ze względu na wysokość nad poziomem morza. Stolica Tybetu Lhasa położona jest 3630 m n.p.m.

Tybet wycieczki – co warto zobaczyć w stolicy?

Swoją wyprawę dobrze jest rozpocząć od Pałacu Potala, zimowej rezydencji władców Tybetu, w której znajduje się obecnie muzeum. Zbudowany jest z drewna, gliny i kamieni- bez użycia gwoździ i uznawany jest za jeden z cudów świata. Następnie można kontynuować wędrówkę szlakiem pałaców i odwiedzić Norbulinkę, czyli pałac letni Dalajlamów. Znajdziemy tu także zachwycające chińskie ogrody, a całość datowana jest na XVII wiek.

Tybet wycieczki – Jokhang punktem obowiązkowym dla turystów

Świątynia Jokhang to święte miejsce dla wyznawców buddyzmu z Tybetu. Wokół tej świątyni każdy z nich wykonuje trzy okrążenia zgodnie ze wskazówkami zegara i odprawia mantry. Dla przybysza z Europy będzie to fascynujący widok. Do tego budowla zachwyca pozłacaną dachówką z brązu, a także rzeźbami dwóch jeleni strzegących Koło Dharmy. Jeśli szuka się tu miejsca by zaopatrzyć się w pamiątki, to potargować się będzie można na ulicy Barkhor.

Kontynuując swoją podróż szlakiem buddyzmu, warto odwiedzić klasztor Serra, gdzie mnisi ubrani w czerwone stroje toczą potyczki słowne. Są to lekcje dyskusji i perswazji.

Tybet wycieczki – u podnóża gór, przy jeziorze Yamdrok. To miejsce z którego wyruszają wyprawy górskie, m.in. na Mount Everest. Zachwyca pięknem krajobrazu. Dużą różnorodność stylów architektonicznych zaobserwujemy przy klasztorze Palkhor. Tybet to głównie góry i wysoko położone buddyjskie klasztory, które zafascynują każdego miłośnika odkrywania innych kultur. Warto poznać to mistyczne miejsce.

Tybet wycieczki – skosztuj kuchni tybetańskiej

Po wszystkich trudach podróżowania warto skosztować wysokoenergetycznej kuchni tybetańskiej. To m.in. mięso jaków, kóz i owiec. Ciekawym doświadczeniem dla kubków smakowych może być spróbowanie herbaty z solą i masłem z jaka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here