Zamszowe kozaki to jedne z najbardziej stylowych i efektownych butów, pod warunkiem że właściwie dbamy o zamsz. Nie ulega bowiem wątpliwości, że jest to również obuwie najbardziej wymagające.

Zamsz to rodzaj specjalnie garbowanej skóry, która jednak jest materiałem dużo delikatniejszym i mniej odpornym na warunki zewnętrzne niż skóra licowa. Dlatego wytrawni nosiciele zamszu od wielu lat traktują swoje buty z należytą starannością, znając wrażliwość zamszu na złe użytkowanie. W zamian za mniejszą odporność zamszu na warunki zewnętrzne otrzymujemy znacznie więcej – ciepło i miękkie otulenie nóg, dzięki którym zamszowe kozaki szybko dopasowują się do nogi i stają się naszą drugą skóra.

Najważniejsza impregnacja

Jeśli chcemy, aby nasze zamszowe kozaki zachowały swój urok na długo, nie możemy pozwolić na ich namoknięcie. Pamiętajmy, aby przed pierwszym wyjściem na wilgoć zaimpregnować je środkiem impregnacyjnym do zamszu. Do tego zabiegu najlepiej wykorzystać specjalistyczne preparaty w tubkach lub spraye, które dostaniemy w każdym sklepie obuwniczym.

Najtrudniejsza pielęgnacja jasnych butów

Buty w jasnych odcieniach zamszu są bardzo efektowne, jednak jednocześnie są najbardziej narażone na brud i kurz. Jeśli chodzimy w nich codziennie, nie dopuszczajmy, aby zabrudzenia powstawały na nich i nawarstwiały się. Dotyczy to zwłaszcza elementów butów, które mają kontakt ze spodniami – podczas ruchu opadający na buty materiał (zwłaszcza twardy, barwiony dżins ) na pewno zacznie je wycierać i zabrudzać. Najlepszym rozwiązaniem jest systematyczne czyszczenie zamszowych kozaków domowymi metodami, np. skórką od chleba lub szmatką zamoczoną w ciepłym mleku. Niezastąpiona może tez się okazać szczotka do zamszu, która wyczesze suche zabrudzenia.

Niezastąpione gadżety do delikatnej pielęgnacji

Tłuste plamy możemy wywabić talkiem. Jeśli na buty spadnie nam coś tłustego posypmy zabrudzone miejsca talkiem, a następnie wyczeszmy reszki brudu szczotką do zamszu. Zamszowe kozaki pielęgnujemy szczoteczkami z gumy lub metalu. Metalowe szczotki dobrze go czyszczą, natomiast gumowe ładnie czeszą. Pomocnym gadżetem jest również kostka do czyszczenia zamszu. Działa jak gumka do ścierania i łagodnie usuwa zabrudzenia.

Usuwamy zacieki z soli

Nie ma rady, chodząc w zamszowych kozakach zimą zawsze narażamy je na zacieki z soli. Jak się ich pozbyć? Im szybciej, tym lepiej. Nie możemy dopuścić, aby sól wniknęła w kolejne warstwy materiału. Najczęściej popełnianym błędem jest wkładanie butów pod bieżącą wodę w nadziei, że wypłuczemy sól. W ten sposób jesteśmy na najprostszej drodze, aby raz na zawsze zniszczyć zamsz, który stwardnieje. Kiedy widzimy zacieki z soli należy czyścić je szmatką nasączoną w roztworze wody z octem w proporcji 1:10 lub roztworem wody z mlekiem w proporcji 1:1.

Zamsz to szczególny rodzaj skóry i znawcy obuwia twierdzą nawet, że powinniśmy nosić go tylko na specjalne okazje pogodowe, a więc wtedy, kiedy nasze zamszowe kozaki nie są narażone na wilgoć, błoto czy sól.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here