Witamina D3

Jednym z ważniejszych składników, który warto wprowadzić do diety w postaci suplementu, jest witamina D3. Jest to nietuzinkowy mikroskładnik rozpuszczalny w tłuszczach, którego potrzebuje cały ludzki organizm. Co ciekawe — jesteśmy w stanie wytworzyć go naturalnie, jednak potrzebujemy do tego słońca. Jest to więc nieco utrudnione przez większość roku, kiedy tej ekspozycji na słońce jest mało. Czym dokładnie jest witamina D3? Jak ją stosować i co warto wiedzieć o niej dodatkowo?

Witamina D3 – czym jest?

Patrząc na to zagadnienie z naukowego punktu widzenia, witamina D3 jest prohormonem steroidowym, który działa poprzez receptory zlokalizowane w błonach komórkowych komórek oraz w ich jądrach. Nic więc dziwnego, że utrzymanie odpowiedniego jej poziomu w organizmie jest tak ważne dla człowieka.

Kiedy dochodzi do niedoboru witaminy D3, u dzieci może wystąpić krzywica, a u dorosłych — osteomlacja. Są to poważne choroby kości, które wynikają z niedostatecznej mineralizacji i niskiej gęstości. Niedobór witaminy D3 to również infekcje, bóle pleców, ogólne osłabienie, tkliwość mięśni, utrudnione gojenie się ran czy obniżony nastrój, a nawet depresja.

Suplementacja witaminy D3 przynosi więc wiele korzyści. Warto mieć tego świadomość, jednak jaka jest najlepsza witamina D3 https://dietly.pl/blog/witamina-d-dla-dzieci-jaka-bedzie-najlepsza?

Jak stosować witaminę D3 i jakie jest dawkowanie?

Suplementacja witaminy D3 niesie ze sobą wiele korzyści. Poprawie ulegają funkcje poznawcze, obniżona zostaje podatność na infekcje. Właściwa kondycja tkanki kostnej oraz zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób nowotworowych to kolejne atuty stosowania witaminy słońca.

Oficjalnie uznaje się, że dzienne spożycie witaminy D3 powinno oscylować pomiędzy 400 a 800 jednostek. Są to dawki, które pozwalają realnie uniknąć problemów z tkanką kostną. Jednak tak naprawdę można stosować jej znacznie więcej. 1000-2000 jednostek w naszym klimacie będzie w porządku dla osoby dorosłej, jak i dla dziecka.

Ważne jest, aby przyjmowanie witaminy D3 odbywało się regularnie. Najlepiej codziennie, przy śniadaniu, kiedy to tłuszcze nie powinny mieć utrudnionego wchłaniania się. Jedząc śniadanie z zawartością zdrowych tłuszczy, witamina D doskonale się przyswoi.

Co warto wiedzieć o witaminie D3?

Aby zdecydować się na dobrej jakości suplement, można sięgać po witaminę D3, ponieważ jest to najaktywniejsza jej forma. Warto łączyć ją z suplementacją witaminy K2. Wykazuje ona synergizm z D3, dlatego daje wiele pozytywnych efektów zdrowotnych. Działanie w ludzkim ciele jest wielostronne, wpływa na zdrowie zębów, a najważniejsza jest w okresie jesienno-zimowym, kiedy dostęp do słońca jest utrudniony. Chroni przed wieloma bakteriami i wirusami. Ponadto ma ogromnie pozytywy wpływ na jakość naszego snu. Koniecznie zastosuj ją — dzięki temu Twoja wątroba odrodzi się na nowo! Warto jednak zwrócić uwagę na odpowiednie dawkowanie witaminy D3, ponieważ jej nadmiar również jest niebezpieczny. Można wtedy zauważyć brak apetytu, zaparcia czy wymioty. Do nadmiaru tej witaminy trudno jest doprowadzić poprzez standardową ekspozycję na słońce oraz brak jej suplementacji w diecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here