słońce

Czy wiesz, że skórę należy chronić przed promieniami słońca przez cały rok? Latem i wiosną stosuje się kremy z większymi filtrami UV, a jesienią i zimą – z niższymi. Sprawdź, jak zrobić to we właściwy sposób, żeby zapewnić skórze odpowiednią pielęgnację.

Filtry UV – czym są i jak oddziałują na skórę?

Promieniowanie UV dzielimy na promieniowanie UVB, które wpływa na pigmentację skóry i powstawanie nowotworów, oraz na promieniowanie UVA powodujące fotostarzenie i zmarszczki. Do obrony przed tymi dwoma rodzajami promieniowania stosuje się dwa rodzaje filtrów:

  • chemiczny – zawiera substancje wnikające w głąb skóry, pochłaniające promieniowanie UV i zamieniające je w energię cieplną;
  • fizyczne – pozostają na powierzchni skóry w formie białej warstwy, odbijają i rozpraszają promienie UV.

Filtry UV w kosmetykach

Trudno jest kupić kosmetyk z filtrami chroniącymi przed promieniowaniem UVA i UVB. Najlepsze w kompleksowej ochronie przed słońcem będą produkty zakupione w aptece, czyli dermokosmetyki. W kosmetykach drogeryjnych nie ma substancji fotostabilnych, która będzie chronić skórę przed słońcem i nie ulegnie rozkładowi pod wpływem jego działania. Dlatego producenci zalecają aplikację kremu w filtrem UV kilka razy dziennie.

Ciekawostka! Filtrów UV warto szukać też w produktach do makijażu i pielęgnacji. Naturalną ochronę zapewniają np. olejki (arganowy, migdałowy), a wiele kosmetyków takich jak serum do twarzy wzbogacanych jest od dodatkowe substancje chroniące skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Stosowanie kremu z filtrem UV – zasady

  1. Podczas opalania nakładaj krem z filtrem UV co dwie lub trzy godziny.
  2. Skuteczny produkt to taki, który zawiera kilka rodzajów filtrów.
  3. Na twarz aplikuje się około 2 ml kremu.
  4. Kremy z filtrem należy nakładać także jesienią i zimą.
  5. Kieruj się oznaczeniami na kosmetykach: PA – wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVA, a SPF to wskaźnik czasu, który możesz spędzić na słońcu.

Jak obliczyć wskaźnik SPF?

Bolesny rumień spowodowany słońcem może pojawić się po 30 minutach. Jeśli pomnożysz ten czas przez liczbę UV, to otrzymasz maksymalny czas, w którym rumień nie powinien się pojawić. Po upływie tego okresu należy ponowić aplikację kremu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here