Lubisz kupować swojemu dziecku zabawki, ale masz wątpliwości, czy twój wybór jest właściwy? A może szukasz pomysłów na prezent i zastanawiasz się, co wybrać by nie wylądowało w kącie po godzinie zabawy? Jeśli potrzebujesz inspiracji przed kolejnym zakupem zabawki, trafiłeś w odpowiednie miejsce.

Co wybrać, by było ciekawe, wciągające, pożyteczne i przy okazji bezpieczne? Musisz wiedzieć, że wszystkie te zalety kryją w sobie gry i zabawki zręcznościowe!

Zabawki zręcznościowe mają same zalety

Takie zabawki ćwiczą w dziecku precyzję, uczą koncentracji i spostrzegawczości. Bardzo ważna jest także cierpliwość i umiejętność skupienia uwagi. Dzięki zabawkom zręcznościowym dzieci ćwiczą również koordynację ruchową. Bardziej zaawansowane zabawki wymagają od maluchów zaplanowania działań i myślenia strategicznego.

Oprócz tych wszystkich pożytecznych zalet, warto jednak zwrócić uwagę, że zabawki zręcznościowe to po prostu wspaniała zabawa dla wszystkich członków rodziny. Podczas takiej zabawy można się pośmiać i odprężyć, ale również posmakować wiele innych emocji. Zabawki zręcznościowe nie wymagają od dzieci umiejętności czytania, pisania a czasem nawet liczenia, dlatego są świetną propozycją także dla najmłodszych.

A oto kilka propozycji zabawek i gier zręcznościowych, które z pewnością zainteresują Twoją pociechę i bez reszty wciągną ją do zabawy na długie godziny.

Balansujące zabawki zręcznościowe

To bardzo ciekawa grupa zabawek, które angażują w dzieciach wszystkie pozytywne emocje, jednocześnie ucząc je matematyki i fizyki w prosty i zabawny sposób. Jedną z takich zabawek jest drewniana układanka Plan Toys Balansujące małpki (na zdjęciu). Zwierzątka należy powiesić na drzewie w takim miejscu by plama nie przechylała się w żadną stronę. Taka zabawa daje dziecku praktyczną wiedzę, którą może wykorzystać nawet na najbliższym placu zabaw! Podobną funkcję pełni balansujący drewniany kaktus, również z linii PlanPreschool marki Plan Toys. W tym przypadku dziecko ma za zadanie zbudować dużego kaktusa, który nie powinien się przewracać. Zabawa wymaga umiejętności planowania, dokładności i cierpliwości.

Jenga na każdą okazję

Jedną z bardzo popularnych zabawek zręcznościowych jest drewniana wieża typu Jenga. Popularność zyskała tym, że można układać ją samodzielnie, ale przede wszystkim jest wspaniałą i emocjonującą grą zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Na czym polega fenomen? Na tym, że żadna rozgrywka nigdy się nie powtórzy, a każda dostarcza nowych emocji i mnóstwo zabawy. Zabawa polega na wyciąganiu jedną ręką klocków z wieży i budowaniu nowych pięter. Wygrywa ten, kto jako ostatni dołożył klocek, a wieża się nie przewróciła. Ten, kto przewróci wieżę, przegrywa. Wszystkie klocki są identyczne, ale zaczynając grę nigdy nie wiadomo jak ułoży się środek ciężkości. Nieco trudniejsza wersja Jengi posiada kolorowe klocki, które wyciąga się po rzucie kostką, według tego, jaki kolor wskazała. W tym przypadku maluchy uczą się również kolorów. Ilość graczy w obydwu wersjach jest nieograniczona, co jest dość dużą zaletą, a klocki z wieży można wykorzystać do wielu innych zabaw dziecięcych.

Zabawki zręcznościowe to świetny pomysł na prezent dla każdego dziecka – o szerokiej ofercie można się przekonać, zaglądając dla przykładu: https://bobomio.pl/zabawa-i-nauka/zabawki-zrecznosciowe. Warto też pamiętać, że tego typu zabawki to idealny pretekst by spędzić z pociechą wspólnie czas, obserwując, jakie posiada umiejętności i cechy charakteru. Zabawki zręcznościowe dają możliwość nauki wielu pozytywnych emocji bez trudnej dla dzieci rywalizacji o wygraną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here