Wakacje to dla większości z nas czas beztroski, kojarzący się z samymi miłymi chwilami. Jednak musimy pamiętać, że również wtedy powinniśmy zadbać o swoje zdrowie. W czasie letnich wypadów szczególnie ławo o odwodnienie organizmu, które może być spowodowane przegrzaniem, ale i różnymi dolegliwościami.

Co dokładnie może spowodować odwodnienie w czasie wakacyjnych wypadów i jak sobie poradzić w razie wystąpienia charakterystycznych objawów? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Dlaczego odwodnienie jest tak niebezpieczne dla naszego organizmu?

Odwodnienie to stan, kiedy w naszym ciele znajduje się za mało wody. To może powodować znaczne zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, a w skrajnych przypadkach może dojść do zaprzestania funkcjonowania organizmu w ogóle. Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne u dzieci, które szybciej tracą wodę i trudniej jest im wyjść z tego stanu.

Co może być powodem odwodnienia?

Powodów odwodnienia może być wiele. Jednak w czasie letnich wypadów najczęściej można się spotkać z odwodnieniem, które jest skutkiem nadmiernej utraty wody w organizmie spowodowanej dużym wysiłkiem fizycznym czy długotrwałym przebywaniem na słońcu. W czasie wakacji, szczególnie spędzanych za granicą np. w krajach afrykańskich czy azjatyckich może dojść także do zatruć pokarmowych, w czasie których mogą występować wymioty oraz biegunki. To właśnie w tym przypadku odwodnienie jest najbardziej niebezpieczne, gdyż do utraty wody dochodzi bardzo gwałtownie.

Jak radzić sobie w przypadku odwodnienia?

Odwodnienie na wakacjach to nic przyjemnego. Dlatego najlepiej do niego w ogóle nie dopuścić pilnując przyjmowania odpowiedniej ilości wody. Kiedy zauważymy u siebie pierwsze objawy odwodnienia, warto sięgnąć po preparaty zawierające elektrolity. Można je kupić w aptece np. w postaci proszku do rozpuszczenia lub gotowych napojów. Tego rodzaju preparaty nie tylko pomogą nawodnić organizm, ale też dostarczą cennych składników mineralnych, które tracone są w czasie biegunek czy wymiotów, a które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here