Życzenia ślubne składane nowożeńcom nie są jedynie formalnością i obowiązkiem. Dlatego też goście weselni nie powinni ich traktować tylko w ten ograniczony sposób, bowiem moment składania życzeń jest przede wszystkim okazją do przekazania Młodej Parze wielu pozytywnych emocji oraz okazania szacunku zaślubionym przed chwilą dwojgu ludzi, którzy od tej pory tworzą już jedność. To szczególna okazja do wykazania się szczerością i niekłamaną życzliwością.

Życzenia Młodej Parze składa się zwykle zaraz po ślubie, jeszcze przed udaniem się do sali weselnej. I tu obowiązują pewne praktyczne zasady , które niestety nie są czasami przestrzegane.

Zwykle moment składania życzeń ślubnych kojarzy się z długą kolejką. Wiele osób nie chcąc w niej czekać, podchodzi do przodu zgodnie z zasadą – „kto pierwszy, ten lepszy”. Niestety jest to zachowanie nieeleganckie i radzimy od niego się powstrzymać. Obowiązuje bowiem dobry zwyczaj regulujący kolejność osób składających życzenia, który w tej szczególnej sytuacji jest zasadą nadrzędną i obowiązującą wszystkich gości.

Jako pierwsi składają życzenia ślubne świadkowie. W następnej kolejności są rodzice i dziadkowie, po nich inni krewni oraz rodzina Młodej Pary. Na końcu z życzeniami podchodzą pozostali goście, według starszeństwa. Znając tą zasadę bez problemu znajdziemy dla siebie właściwe miejsce w orszaku osób składających życzenia.

Starajmy się też, aby składane przez nas życzenia nie były zbyt długie. Miejmy na względzie kolejkę wielu osób, które też chcą złożyć życzenia i niecierpliwią się zbyt długim oczekiwaniem. Składajmy więc życzenia krótkie i zwięzłe.

Pozostaje jeszcze kwestia treści życzeń.  Możemy sami ją zredagować lub skorzystać z gotowych propozycji wielu portali internetowych, specjalizujących się w tematyce ślubno-weselnej. Jak już wcześniej było podkreślone, życzenia składane osobiście po ślubie powinny być krótkie. Na obszerniejsze w treści życzenia możemy pozwolić sobie zapisując je na kartkach, najlepiej ozdobnych, lub wpisując życzenia do księgi gości.

Miłym gestem będzie zapisanie życzeń ślubnych na kartkach własnoręcznie. Nawet w sytuacji, gdy korzystamy z kartek z gotową, już wydrukowaną treścią życzeń, dopiszmy kilka słów od siebie. Kartka z życzeniami będzie także najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu nie możemy być obecni na ślubie i weselu. Nieobecność taka nie zwalnia nas z przesłania życzeń i  doręczenie takiej kartki Młodej Parze w dniu ich ślubu. Bez problemu przecież można wybrać kartki spośród wielu pięknych wzorów oferowanych w sklepach internetowych.

Pamiętajmy, że niezależnie od treści i formy składanych życzeń, powinny być one przede wszystkim szczere i płynące prosto z serca. Takie życzenia są najlepiej odbierane i zapamiętane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here