Czym prasować ubrania

Możemy nie lubić prasowania, ale pogniecione ubrania nie są najlepszą wizytówką. Oczywiście coraz popularniejsze są tkaniny, które nie wymagają specjalnego przygotowania, ale i tak żelazka używamy na co dzień. Prasowanie wymaga czasu i wysiłku. Nie jest przyjemne, a także może generować trudności. Z drugiej strony sprawia, że tkaniny lepiej się układają a także można pozbyć się niebezpiecznych bakterii, wirusów czy też drobnoustrojów. Producenci oferują nowoczesne żelazka i parownice, które niewątpliwie ułatwiają codzienne czynności. Wiele z nich wygląda bardzo futurystycznie i oczywiście ma szereg dodatkowych funkcji.

  1. Żelazko czy parownica?
  2. Jakie są rodzaje parownic?
  3. Ponadczasowe żelazka
  4. Jakie są rodzaje żelazek?

Żelazko czy parownica?

To najczęstszy dylemat, przed jakim stoją kupujący. Oczywiście najczęściej, gdy myślimy o prasowaniu, to jednak wybieramy żelazko z generatorem pary. Niewielkie parownice natomiast doskonale wpisują się w tryb życia współczesnych ludzi. Ułatwiają rozprasowanie zagnieceń na ubraniach i są bardzo poręczne.

Parownica wygładza ubrania w pozycji pionowej za pomocą strumienia gorącej pary. Najczęściej w ten sposób „prasuje się” ciuchy wiszące na wieszakach, co ma dużą zaletę, ponieważ nie musimy przygotowywać miejsca, wyciągać deski i rozkładać urządzeń. Poza tym parownica nie będzie wymagać od nas również specjalnej obsługi. Wystarczy wlać wodę, włączyć i po kilku sekundach można już używać gorącej pary. Całość jest lekka i poręczna i dlatego niewielkie urządzenia pokochały tysiące osób. Parownica przede wszystkim świetnie sprawdza się do odświeżenia rzeczy. Pozwala pozbyć się również zapachów. Z drugiej strony – ze względu na wielkość i parametry z zasady ma mniejszą efektywność niż żelazko.

Jakie są rodzaje parownic?

Parownica ręczna to podstawowy model najczęściej wybierany do gospodarstw domowych. Małe urządzenie trzyma się w jednej dłoni, a sam zbiornik na wodę ma niewielkie rozmiary, więc trzeba go często uzupełniać. Parownice z zewnętrznym zbiornikiem wykorzystuje specjalne adaptery. To opcja dla tych, którzy korzystają regularnie z tego typu urządzeń. Zdecydowanie większe są parownice stojące. Posiadają konstrukcję, na której zawiesza się prasowane ubrania. W wielu wariantach wyglądają nawet jak pionowe deski do prasowania. Mają również zdecydowanie bardziej pojemne zbiorniki, które umożliwiają efektywne prasowanie bez konieczności stałego uzupełniania wody.

Ponadczasowe żelazka

Choć wygląd żelazka przez wieki się zmienił, to sam system działania jest taki sam. Zmieniły się również wykorzystywane materiały oraz technologia. Nowoczesne żelazka z RTV Euro AGD to szereg różnych rozwiązań, które bez problemu można dopasować do swoich potrzeb. Najczęściej po tego typu urządzenia sięga się, gdy chcemy prasować większą ilość ciuchów. Niezbędna przy tym również jest deska do prasowania, która zapewnia przestrzeń poziomą, co jest wygodną opcją. Najważniejszym elementem żelazka jest oczywiście stopa. Jej jakość, kształt oraz stopień nagrzania warunkuje, jak będzie się prasować. Poza tym nowoczesne modele wykorzystują również nadmuch pary, by zwiększyć efektywność prasowania. Dzięki temu nawet grube czy wymagające tkaniny wygładza się zdecydowanie łatwiej i szybciej.

Ważnym elementem żelazka jest  wąska końcówka stopy, która umożliwia dotarcie do najmniejszych zakamarków, by skutecznie je rozprasować. Nowoczesne urządzenia wykorzystują materiały, które są lekkie, szybko się nagrzewają i są odporne na zarysowania. Dzięki temu żelazko może służyć zdecydowanie dłużej. Minimalizuje się również ryzyko przypalenia ubrań.

Jakie są rodzaje żelazek?

Jeśli zależy nam na prostym modelu, wystarczy wybrać urządzenie ze stopą, która się szybko nagrzewa. Obecnie popularniejsze są jednak żelazka parowe wyposażone w  zbiornik, który napełniamy wodą. Zostaje ona podgrzana i przez otwory w stopie wydostaje się para. To wspomaga cały proces. Jeśli zależy nam na mocnym nadmuchu, możemy wybrać generatory pary. Tu woda znajduje się w osobnym pojemniku. W nim również mieści się bojler, który całość podgrzewa i wytwarza parę, a ta grubym przewodem jest pompowana do żelazka. Dzięki temu nadmuch może być ciągły i bardzo mocny. Stacja parowa to doskonałe rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy pracujemy dużo. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest zdecydowanie droższa oraz zajmuje więcej miejsca. Dużą popularnością obecnie cieszą się maxi żelazka, które w metodzie działania są nieco podobne do stacji parowych. Mają osobny zbiornik na wodę, ale nie ma w nim bojlera. Woda więc dopiero w żelazku jest zamieniana w parę.

Jeśli zastanawiasz się, czy bardziej przyda ci się żelazko czy  parownica do ubrań, zastanów się, czy często prasujesz i jak dużo prasujesz. Generatory pary są doskonałe, gdy prasuje się bardzo często dużą ilość ubrań. Żelazko parowe jest rozwiązaniem idealnym, kiedy prasujemy co kilka dni. A pracownicę dobrze mieć pod ręką, gdy chcemy odświeżyć jedną lub dwie sztuki ubrań, a nie mamy dużo czasu. To tak naprawdę dodatkowe urządzenie w domu mieć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here