EKG

Wielu z nas na pewno się kiedyś spotkało ze skrótem EKG, czy to podczas wizyty u lekarza, czy w jakimś czasopiśmie czy w internecie. Pewnie nie wszyscy wiedzą co to za skrót, co oznacza. Postaram się Wam przybliżyć i po trochu zrozumieć znaczenie tego skrótu.
EKG jest to nic innego jak elektrokardiografia spoczynkowa, która polega na badaniu pracy serca za pomocą sprzętu o nazwie elektrokardiograf. Za pomocą tego sprzętu można wykryć wiele chorób we wczesnym ich stadium takich jak: zaburzenia rytmu serca, niedokrwienie mięśnia sercowego czy też zawał serca. Dzięki ich wcześniejszemu wykryciu można wdrożyć wcześniejsze leczenie, które może zapobiec rozwojowi choroby i ich komplikacjom.
Kiedy udać się na badanie elektrokardiografem?
Jeżeli czujemy w klatce piersiowej ból lub pieczenie, gdy pojawia się uczucie kołatania serca. często również wskazaniem do zrobienia badań jest nadciśnienie tętnicze. Większość osób bagatelizuje takie objawy jak omdlenia, zmęczenie, senność czy zawroty głowy, składając to na nadmiar pracy i obowiązków, co jest błędnym myśleniem, ponieważ to również może świadczyć o pojawiających się problemach ze zdrowiem i być czynnikiem motywującym do zrobienia badań EKG.
Osoby u których jest zdiagnozowana arytmia serca, oraz po skończonym czterdziestym rokiem życia badanie powinno być wykonywane systematycznie rok, albo dwa lata.
Na badanie nie trzeba mieć skierowania od lekarza rodzinnego czy też od kardiologa, można je zrobić prywatnie odpłatnie w każdej przychodni, która posiada odpowiednią aparaturę.
Jak przed większością badan tak i do tego trzeba się odpowiednio przygotować, aby nie trzeba było powtarzać badania i aby wynik był zgodny z prawdą. Najlepiej w dniu wykonywanego testu godzinę przed nie pić kawy i nie palić papierosów. Należy zjeść lekkie, mały posiłek. Ważne jest aby w dniu badania i dzień przed unikać wysiłku fizycznego jak i powstrzymać się od spożywania napojów alkoholowych. Przed samym podpięciem do aparatury należy wyrównać, uspokoić oddech, bo każde zaburzenie wyjdzie później na wykresie, co może rzutować na postawioną później diagnozę.
Całe badanie elektrokardiografem jest bezbolesne i bezinwazyjne, trwa zazwyczaj około od pięciu do dziesięciu minut.
Na wyniki czekamy różnie w zależności od przychodni lub kliniki w jakiej był przeprowadzony pomiar od trzech do siedmiu dni. Interpretacja ekg, powinna być wykonywana zawsze i wyłącznie przez specjalistę, nigdy nie próbujmy robić tego sami na własną rękę, ponieważ skutki mogą być katastrofalne, a w razie jakiś odchyleń od normy tylko fachowa pomoc jest w stanie nam pomóc.
Wydruk badania składa się z takich oznaczeń jak: załamek P, zespół QRS, oraz oznaczenia T. Dla większości osób, które nie mają na co dzień styczności z takimi wydrukami, przedstawiony obraz nic nie mówi, jednak dla lekarza jest to pierwszym dowodem na to czy z pracą naszego serca jest wszystko dobrze czy może pojawiają się jakieś niewielkie odchylenia, które nie leczone mogą doprowadzić do większych problemów w niedalekiej przyszłości.
Warto raz na jakiś czas wybrać się na badanie w celu zmonitorowania swojego zdrowia.

http://www.niezawal.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułEko na zdrowie
Następny artykułNa ostatnią chwile

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here