obrus

Naturalna bawełna, wiskoza, a może len lub praktyczny poliester? Wybór obrusów jest tak duży, że decyzja nie należy do prostych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze obrusu lub bieżnika?

Elegancki obrus – ozdoba stołu

Dekoracja stołu zależy od okazji – może być codzienna, okolicznościowa lub też świąteczna. Idealny efekt uzyskasz, dobierając odpowiedni obrus, a także ew. inne elementy – jak serwety i bieżnik na stół. Trzeba wziąć pod uwagę rozmiar, kształt – obrus okrągły, prostokątny itd. – oraz tkanina.

Najważniejszy jest materiał – powinien być przede wszystkim elegancki, ale też praktyczny, wytrzymały i łatwy w pielęgnacji. Rodzaj tkaniny ma ogromne znaczenie – do wyboru są naturalne oraz syntetyczne materiały.

Idealny obrus – tkaniny naturalne

Materiał naturalny powstaje z surowców naturalnych pochodzenia najczęściej roślinnego. Do najpopularniejszych należy bawełna oraz len.

Len. Do wyboru jest między innymi bawełna, len, połączenie tych materiałów, jedwab itd. Wśród wyjątkowo wytrzymałych materiałów jest len, ponadto nie wymaga prasowania, jest odporny na wiele zabrudzeń. Pranie jej nie szkodzi, a nawet sprawia, że len jest bardziej gładki i miękki. Obrus okrągły czy kwadratowy z tego materiału to popularny wybór. Można do niego skompletować także serwety i bieżnik na stół. Takie połączenie doda elegancji i będzie wspaniałą dekoracją stołu.

Bawełna. Bawełniane obrusy, bieżniki i serwety mało się gniotą. Są łatwe w pielęgnacji, wytrzymałe, podatne na prasowanie, odporne na wysoką temperaturę. Częste pranie sprawia jednak, że obrus okrągły czy bieżnik z bawełny straci na walorach estetycznych. Do wad tego materiału jest też czas potrzebny na wyschnięcie.

Obrusy z tkanin syntetycznych

Najpowszechniej wykorzystywany jest poliester i poliamid o mocnych włóknach. Poliester jest bardzo wytrzymały i sprężysty, a także łatwy w utrzymaniu w czystości. Poliamid (inaczej nylon) z kolei ma gorszą sprężystość. Ich plusem jest też łatwa pielęgnacja i brak konieczności ich prasowania. Warto skompletować cały zestaw – obrus, serwety i bieżnik na stół.

Jak wybrać idealny obrus?

Elegancki obrus może być biały lub beżowy, wykończony złotą lub srebrzystą nicią, a na święta warto wybrać kolorowe modele. Popularnym wyborem są też obrusy w pastelowych kolorach lub w kolorze śliwki czy ciemnego grafitu – wiele zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać, a także okazji. Z kolei kształt trzeba dobrać odpowiednio do stołu i jego wielkości. Popularne są też obrusy typu dwa w jednym – większy kładzie się na stół, a mniejszy na większym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here