Odkąd gry komputerowe zyskały olbrzymią popularność, specjalny komputer do gier stał się marzeniem już nie tylko najmłodszych. Gry komputerowe zbierają coraz większy szacunek i sympatię za sprawą olbrzymiego profesjonalizmu, jaki je cechuje, a także rozmachu w zakresie fabuły i toczącej się akcji. W dzisiejszych czasach gry komputerowe odgrywają role praktycznie mini narracji, które są stawiane na równi z filmami, a nawet książkami. Graficzna oprawa bywa bardzo realistyczna, dzięki czemu rozgrywka nabiera fantazji. Jednak wysoka sprawność gier pociąga za sobą konieczność dysponowania niezawodnym i szybkim sprzętem. Sprawdźmy, jaki tani komputer do gier umożliwi granie w najnowsze hity.

Składak czy zestaw?

Najważniejszym dylematem przed jakim staje osoba, która chce zakupić sprawny komputer do gier jest wybór między samodzielnym składaniem komputera z pojedynczych i odrębnych komponentów, a zakupem gotowego zestawu, który sprzedawany jest np. w hipermarkecie. Jedno i drugie rozwiązanie może być korzystne, ale jeżeli zależy nam na naprawdę sprawnym komputerze do gier, którego cena nie będzie wygórowana, ale w pełni adekwatna do jakości, jaką on oferuje, to lepiej będzie jeżeli sami złożymy swój własny zestaw. Komputery zestawowe dostępne w sklepach potrafią przyciągać naprawdę dobrymi komponentami, które szafują wysokimi parametrami. Jednak niemal zawsze w komputerze znajdzie się inny komponent, któremu daleko chociażby do średniej półki. Zazwyczaj zestawy kuszą naprawdę dużą ilością pamięci RAM, np. 32 GB, co jest imponującym wynikiem. W ten sposób zostaje jednak przykryta słabość innej części, np. co najwyżej przeciętna karta graficzna lub słaby zasilacz, który nie podoła przy naprawdę wymagającej grze. Z kolei, warto zastanowić się czy taka ilość RAM jest naprawdę konieczna? W tym momencie zdecydowanie nie. 8 GB to wystarczająca ilość, by obsłużyć najnowsze gry, a jeżeli chcemy mieć zapas to spokojnie wystarczy 12 GB. Czy zatem warto kupić taki zestaw? Składając komputer samodzielnie możemy w takim samym przedziale cenowym, w jakim sprzedawane są sklepowe zestawy, złożyć komputer o wiele bardziej wydajny.

Co jest ważne przy komputerze do gier?

Żeby komputer był wydajny i sprawnie obsługiwał najnowsze gry, będziemy musieli zapewnić kilka porządnych części. Wśród nich należy wymienić: procesor, pamięć RAM, kartę grafiki, zasilacz, płytę główną. Potrzebna będzie również obudowa. Wybierając ten komponent, warto postawić na produkty, które posiadają swoje chłodzenie. Nie będziemy tym samym musieli kupować oddzielnych wiatraków. Najlepiej postawić na obudowę, która posiada trzy wentylatory. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, odpuśćmy sobie produkty wyposażone w dodatkowe elementy świetlne. Wyglądają one atrakcyjnie, ale nie mają żadnego wpływu na rozgrywkę. Nie ma zatem sensu generować dodatkowych kosztów. Wybierając płytę główną musimy zwrócić uwagę na jej typ oraz rodzaje procesorów, jakie do niej będą pasowały, a także, czy będzie dało się ją zamontować w naszej obudowie. Warto postawić na produkt, który posiada dobre tranzystory karty muzycznej, zapewniające wysoką jakość dźwięku. Jest to ważne szczególnie dla tych, którzy lubią słuchać muzyki na komputerze. Na rynku panuje olbrzymia ilość różnych rodzajów procesorów. Ich wybór musi uwzględniać dwa czynniki. Pierwszy to ilość rdzeni, drugi to szybkość taktowania. Jeżeli chodzi o ilość rdzeni, nie wybierajmy produktów, które posiadają ich mniej jak cztery. W przypadku częstotliwości taktowania bardzo wydajne są procesory o parametrach 4,0 GHz i więcej. Są to jednak produkty drogie. Do obsłużenia najnowszych gier spokojnie wystarczy procesor o szybkości ok. 3,0 GHz. Taki parametr pozwoli zaoszczędzić i zapewni możliwość płynnej gry w najnowsze tytuły i odtworzenie gier, które ukażą się w przeciągu dwóch najbliższych lat. W przypadku pamięci RAM zostało już powiedziane, że jej przesadne rozbudowywanie nie ma sensu. 8 GB – 12 GB to w pełni wystarczający przedział. Karta graficzna to jeden z najważniejszych elementów w komputerze do gier. Jeżeli chcemy cieszyć się detalami grafiki, nie wybierajmy produktów o parametrze niższym jak 6 GB. Dzisiaj to absolutne minimum. Wybierzmy pomiędzy Geforce, a Radeonem. Nowe gry bardzo obciążają sprzęt i są energochłonne. Potrzebny będzie mocny zasilacz. Wybierajmy produkty o mocy minimum 500 W. Ważna jest równiez klawiatura dla gracza – decyduje ona o komforcie gry, a także chroni nadgarstki i dłonie przed niepotrzebnymi kontuzjami.

Zapraszam na blog komputerowy:

https://jaki-komputer.pl/blog-komputerowy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here