Ból kolana to dosyć częsta przypadłość. Nasze stawy są często obciążone, gdyż ze względu na siedzący tryb życia stajemy się otyli, a nasze mięśnie i wiązadła osłabiają się. Bóle kolana dotyczą jednak także sportowców najczęściej ze względu na przetrenowanie i brak odpowiednich przerw regeneracyjnych pomiędzy treningami.
Gdy boli kolano, warto zastanowić się, co robiło się przez ostatnie kilka dni, zanim ból pojawił się. Czy ruszaliśmy się więcej niż zwykle? Czy przebywaliśmy w pozycji siedzącej? A może wręcz przeciwnie znacznie dłużej siedzieliśmy — na przykład ze względu na trudną sytuację w pracy lub lot międzykontynentalny.
Gdy boli kolano konieczna jest obserwacja. Czy widzimy opuchliznę, siniaka lub ślady innego urazu? Czy ból jest stały, czy boli w każdej pozycji, czy tylko w niektórych?
Jeśli planujemy iść do lekarza, na pewno zada on nam powyższe pytania, warto więc być przygotowanym.

Przyczyny bólu kolan
Uraz. Uraz stawu kolanowego to bardzo częsta dolegliwość szczególnie wśród sportowców — także amatorów. Najczęściej dochodzi do urazu łąkotek, więzadeł, chrząstki stawowej, lub stawu rzepkowo-udowego. Jeśli kolano boli z powodu urazu nie musimy się zastanawiać nad jego przyczynami, co nie znaczy, że nie powinniśmy udać się do ortopedy. Wręcz przeciwnie — nagłe uszkodzenie kolana trzeba jak najszybciej leczyć, abyśmy mogli wrócić do pełnego zdrowia.

Przeciążenie. Przeciążenie może być wynikiem pracy zbytnio forsującej staw kolanowy lub sporego wysiłku fizycznego Nie tylko ruch sprzyja przeciążeniu kolana. Możliwe jest, że boli nas kolano ze względu na długie stanie, klęczenie lub kucanie. Osoby otyłe częściej doświadczają tego typu problemów. Kobiety w ciąży również są na nie bardziej narażone ze względu na rozluźnienie stawów i duże zwiększenie masy ciała.
Zwyrodnienie. Niestety naszym udziałem może być też zwyrodnienie stawu kolanowego, związane z degeneracją chrząstki stawowej. W przypadku tego typu schorzenia ból nie jest nagły, gdyż gonartoza pojawia się powoli. Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych pojawia się najczęściej u osób starszych. Sprzyja jej brak aktywności i otyłość.

Inną przyczyną, dla której boli kolano jest reumatyzm, czyli reumatoidalnego zapalenia stawów.

https://dzienreumatyzmu.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPokochaj wędkarstwo
Następny artykułProstata

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here