Wypadanie włosów to coraz częściej spotykany problem, który dotyczy, zarówno osób młodych, jak i tych w podeszłym wieku. Bardzo często może być sygnałem ostrzegawczym, że w organizmie dzieje się coś niedobrego, ale równie często jest też oznaką, że w organizmie po prostu brakuje jakiś witamin. Wypadanie włosów witaminy to, z całą pewnością jedna z częstszych przyczyn utraty włosów, ale doskonałym pomysłem jest poznanie innych przyczyn, które także mogą przyczyniać się do tego, że włosy na głowie znacząco się przerzedzają.
Czemu włosy nadmiernie wypadają?
Nadmierne wypadanie włosów bardzo często, w sumie to najczęściej spowodowane są zaburzeniami hormonalnymi, a więc źle funkcjonującym układem hormonalnym. Jest to stan, który nie jest obojętny dla całego organizmu oraz zdrowia, a więc z całą pewnością warto się dokładnie przebadać i sprawdzić co jest tego przyczyną. Najczęściej jednak łysienie spowodowane wahaniami hormonalnymi dotyczy mężczyzn w średnim wieku, a także kobiet, które przechodzą przez menopauzę. Takie wahania można zaobserwować także u kobiet tuż po urodzeniu dziecka lub odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, czyli w okresach, kiedy zachodzi do dużych zmian w organizmie, a hormony po prostu muszą się ustabilizować.
Kolejnym powodem, dla którego włosy nadmiernie wypadają, z całą pewnością są choroby tarczycy, które generalnie, póki nie są leczone, są bardzo niebezpieczne i niekorzystne dla całego organizmu, a więc zawsze należy trzymać je pod kontrolą. Groźna w tym przypadku jest, zarówno nadczynność tarczycy, jak i niedoczynność tarczycy. Oba typy znacznie wpływają na wygląd oraz jakość włosów. Warto o tym szczególnie pamiętać.
Oczywiście różnie się to objawia. Na przykład przy niedoczynności włosy są cienkie, suche i mocno przerzedzone, co zauważyć można dosłownie gołym okiem.
Inaczej wygląda to przy nadczynności, kiedy to pojawia się tzw. łysienie uogólnione lub plackowate, które bardzo szybko obejmuje obszar całej głowy.
Oczywiście wypadanie włosów witaminy i ich niedobory także są bardzo blisko siebie. Bardzo niekorzystnie na jakość włosów oraz ich gęstość, wpływa zwłaszcza niedożywienie, a już z całą pewnością niedobory takie, jak niedobór białka, aminokwasów oraz niedobór żelaza i cynku. Tak znaczące braki witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jak najbardziej mogą sprawić, że włosy na całej głowie zaczną się przerzedzać i znacząco wzrośnie liczba wypadających i łamiących się włosów. Może pojawić się też łysienie plackowate, które jest bardzo trudne w leczeniu i zahamowaniu. Na tego typu niedobory cierpią najczęściej osoby, które rygorystycznie się odchudzają i dostarczają do organizmu zbyt mało kalorii. Mowa tutaj na przykład o dietach, które opierają się na 1000 kaloriach dziennie. Groźne dla włosów są też diety, które opierają się na kilku składnikach, ponieważ wtedy organizm ma dostarczone jedynie wybrane witaminy, podczas gdy pozostałe wciąż nie są uzupełniane, a organizm ulega znacznemu osłabieniu.