Na rynku mamy obecnie ogromny wybór farb. Różnią się one odcieniami i stopniem połysku. Przeznaczone są nie tylko do malowania ścian wewnętrznych, ale także zewnętrznych, drewna i metalu. Wybranie odpowiedniego koloru farby może więc być bardzo trudne. Z pewnością więc bardzo przydatnym rozwiązaniem jest system RAL.

Czym jest system RAL?

System RAL to system, który we wszystkich krajach Europy służy definiowaniu kolorów. System oparto porównując kolory z wzorcami. Każdą barwę opisano posługując się specjalnym kodem złożonym z czterech cyfr. Nazwa systemu jest skrótem od nazwy działającej od lat 20. ubiegłego wieku niemieckiej instytucji: Niemiecki Instytut Jakości i Oznaczeń RAL. Instytut zajmuje się między innymi systematyzacją barw stosowanych nie tylko w handlu, ale także w przemyśle. Pierwszy system powstał w roku 1927, wzornik składał się wówczas jedynie z 30 barw, dzisiaj jest ich więcej niż 200. Ten najstarszy system stosowany jest do dnia dzisiejszego i występuje pod nazwą RAL Classic.

Oznaczenia kolorów zgodne z systemem RAL

RAL bardzo ułatwia wybór kolorów farb, ale jego stosowanie nie jest obowiązkowe. Mimo to jest rozwiązaniem popularnym i stosowanym.
Odcienie barw zostały oznaczone w następujący sposób:
RAL 10xx: grupa kolorów w odcieniach żółtych;
RAL 20xx: odcienie pomarańczowe;
RAL 30xx: odcienie czerwone i różowe;
RAL 40xx: odcienie purpurowe i fioletowe;
RAL 50xx: odcienie koloru niebieskiego;
RAL 60xx: odcienie zielone;
RAL 70xx: odcienie koloru szarego;
RAL 80xx: grupa kolorów w odcieniach brązu;
RAL 90xx: odcienie białe i czarne.

Bardziej dokładnym systemem od RAL Classic jest system RAL Design. Obecnie RAL Design uwzględnia 1625 barw. Zostały one podzielone z uwzględnieniem stopnia ich nasycenia i zmierzonej w sposób doświadczalny jasności. Z wzornika RAL Design korzystają przede wszystkim projektanci, architekci i twórcy reklam. W 2007 roku zdecydowano się rozszerzyć wzornik RAL Classic. Stworzono wówczas wzornik RAL Effect. Zawiera on mniej barw niż RAL Classic, ale dołączono do niego barwy w odcieniach metalicznych. Obecnie zawiera on 70 tych odcieni. Z RAL Effect korzystają najczęściej projektanci wnętrz. Ale jest narzędziem, które wykorzystywane jest także w przemyśle tworzyw sztucznych, budowlanym i włókienniczym. Wzorniki, które służą do oznaczania kolorów produkuje Niemiecki Instytut Jakości i Oznaczeń. Są one dostępne w dwóch wersjach: oryginalnej (bardzo wysokiej jakości, ale drogie) oraz w wersji wzorników poglądowych. Te drugie wykorzystywane są najczęściej.

Przykładowymi wzornikami RAL jest kolekcja Tikkurila Color Now 2017 z paletami Hazy, Clay i Growth.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here