Jak wiadomo, żaden szanujący się student notatek nie robi- student notatki kseruje. A niezależnie, czy ma własne, czy skserowane- jakoś je musi przechowywać i katalogować, bo w przeciwnym wypadku kończy się to stosikiem losowo poukładanych kartek z różnych przedmiotów, a nierzadko z różnych semestrów. Dlatego warto zająć się segregowaniem i klasyfikowaniem od samego początku.
Jednym z najprostszych rozwiązań jest zakupienie kolorowych segregatorów- po jednym na każdy z przedmiotów. Mogą to być klasyczne segregatory, w które można wpinać koszulki, jak i stojące w formie pudełka. Ewentualnie, nieco tańszą, choć mniej praktyczną wersją jest zakupienie tekturowych teczek- te jednak szybko się niszczą, szczególnie gdy przechowujemy w nich dużo materiałów. A skoro już o plastikowych koszulkach mowa- warto zrobić ich spory zapas. I to naprawdę spory. A potem drugi. A i tak zabraknie. To jest niesamowita cecha plastikowych koszulek- nagle okazuje się, ze do wszystkiego się przydają i nigdy nie ma ich wystarczającej liczby. Za to pozwalają utrzymać porządek- warto w nich trzymać po kilka-kilkanaście stron materiałów związanych z danym tematem. Ponadto chronią od kurzu, okruchów, zawilgoceń. W przypadku, gdy mamy większa ilość notatek- warto zaopatrzyć się w małe skoroszyty, które również można wpinać do segregatora. Warto też mieć na podorędziu niewielki notes i długopis- nawet przyklejone do segregatora, by zawsze mieć je „na miejscu”- czasami podczas nauki przychodzi do głowy ciekawy pomysł, który warto zanotować na kserokopii. A co do długopisów- powinno ich być dużo. Nic tak bardziej nie irytuje przy robieniu notatek jak wypisujący się długopis- irytacja, rozproszenie uwagi, a w konsekwencji- masa straconego czasu. Po co?
Pomocne są również kolorowe karteczki samoprzylepne- do załączania własnych uwag dotyczących omawianego materiału. Doskonale sprawdzają się też różnokolorowe zakreślacze- i tu warto wprowadzić pewien porządek, np. ustalić co dany kolor oznacza. Np. informacje najbardziej kluczowe zaznaczaj pomarańczowym, definicje- żółtym, daty i dane liczbowe- niebieskim etc.
Oczywiście każdy z czasem wypracowuje swój system oznaczania i segregowania notatek, ale tych kilka najprostszych rad z pewnością pomoże poczynić pierwsze kroki do zrobienia porządku z materiałami

http://www.leaderprice.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here