Przygotuj się na ostre strzelanie! Albo spokojną zabawę

Dzieci uwielbiają zabawki – już od najmłodszych lat mają swoje ulubione pluszowe misie lub inne gadżety, z którymi stają się wręcz nierozłączni. Mogą spędzać godziny grając w popularne gry, a następnie z entuzjazmem rozmawiać o nich z rówieśnikami. Bez wątpienia zabawa jest nieodłącznym elementem ich życia oraz dorastania i tak naprawdę nie jest tylko doskonałym sposobem spędzania casu, ale też służy nauce oraz wspiera ich ogólny rozwój.

Zabawa w życiu dziecka – jaką pełni rolę?

W wieku dziecięcym nauka i rozwój są nierozerwalnie związane z zabawą. Chociaż wiele osób nie jest tego świadomych, to maluchy nabywają nowych umiejętności właśnie podczas nieskrępowanych zabaw z rodzicami lub rówieśnikami. Jaką rolę odgrywają? Na przykład doskonalą sprawności umysłowe pociech, takie jak spostrzegawczość, pamięć czy koncentracje. Rozwijają ich kompetencję językowe oraz kreatywność – niekiedy nawet pozwalają na eksperymentowanie z językiem obcym. Różnego rodzaju gry wpływają na rozładowanie stresu i napięcia, które wbrew pozorom również pojawiają się nawet u małych dzieci. Maluch podczas zabawy podejmuje się nowych wyzwań i automatycznie pokonuje strach czy zahamowania. Rozwijają się też jego kompetencję społeczne – grając w gry z innymi dziećmi, uczy się pozytywnej rywalizacji, pracy w grupie oraz przegrywania i wygrywania. Dowiaduje się, że obowiązują go konkretne zasady, powinien słuchać ustalonych reguł oraz zadawać pytania, jeżeli czegoś nie rozumie. Zabawy rozwijają u pociech poczucie empatii oraz tolerancji i sprzyjają nawiązywaniu relacji społecznych.

Jak widać, proces nauczania u dzieci przebiega bezwiednie – w czasie, gdy doskonale bawią się z innymi. Za pomocą gier i zabaw można więc sporo uzyskać, dlatego ich dobór nie powinien być przypadkowy. Tutaj już jednak wchodzi w grę rola rodziców.

Jakie zabawki wybierać?

Chcą podarować swojemu dziecku zabawkę, warto więc zastanowić się, w jaki sposób wpłynie na jego rozwój. W ostatnim czasie dużym powodzeniem cieszą się tzw. zabawki edukacyjne, których zadaniem jest nie tylko zapewnianie dziecku doskonałej rozrywki, ale też rozwijanie jego zdolności i umiejętności. Przykładem takich zabawek dla najmłodszych są drewniane klocki lub zestawy składające się z literek, cyfr czy zwierzątek. Dzieciom w wieku przedszkolnym przypadną do gustu gry planszowe, przy których może bawić się cała rodzina. Mile widziane są też gadżety zachęcające do spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu, takie jak Nerf kamizelka, namiot czy trampolina.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here