Wszyscy którzy zmierzyli się z decyzją zakupu materaca do swojej sypialni, doskonale pamiętają jak wiele czasu i energii wymagało wyszukanie tego idealnego materaca.
W szczególności powinniśmy pamiętać, że o jego zakupie nie powinna decydować tylko cena.

Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale od materaca zależy to, w jakim stanie obudzimy się rano, jak będziemy funkcjonować przez resztę dnia oraz jak śpimy w ciągu nocy.
Nieodpowiednio dobrany materac to przyczyna ciągłego niewyspania, rozdrażnienia, a przede wszystkim bólów kręgosłupa i niepotrzebnych napięć mięśni.

Tak więc, ciągle zadajemy sobie pytania, jaki powinien być nasz idealny materac: twardy czy miękki? Z kokosem czy z lateksem? Sprężynowy czy piankowy? Jeden wspólny, czy dwa osobne?

Jako doświadczeni sprzedawcy, którzy doskonale znają się na swym fachu, przygotowaliśmy opis materacy tak, by wybór był dla Was znacznie łatwiejszy oraz spełniał wszystkie Wasze oczekiwania.

A zatem – jaki materac wybrać?

Musimy pamiętać, że nie istnieje tylko jeden model, który będzie doskonały dla wszystkich.

By odpowiednio dobrać materac do swoich potrzeb, musimy wziąć pod uwagę indywidualne preferencje użytkownika: wagę, wiek, płeć, kondycję zdrowotną oraz osobiste upodobania.

Chociaż oferta materacy wydaje się nieograniczona, to po Waszej wstępnej selekcji okaże się, że wybór ogranicza się do zaledwie kilku modeli. Pytanie tylko, czy interesuje nas wyłącznie cena? Może warto pogłębić swą wiedzę i poczytać o funkcjach jakie dają nam materace?
Żeby jednak wiedzieć czego chcemy i co nam może pomóc, to musimy poznać podstawowe informacje o budowie materacy i ich znaczeniu i zastosowaniu. Poniżej postaramy się to pokrótce wyjaśnić.

Materac sprężynowy czy piankowy?

Materace sprężynowe są jak już sugeruje sama nazwa, bardziej sprężyste.
W zależności od grubości zastosowanego w sprężynie drutu, mogą być miękkie lub bardziej twarde, jednak na nacisk reagują natychmiast.

Rodzaje materacy sprężynowych

Kieszeniowe

Są to materace w których każda, osobna sprężyna jest umieszczona w oddzielnej, materiałowej kieszonce. Nie są one ze sobą w żaden sposób połączone, przez co reagują na nacisk i pracują niezależnie od siebie.
Dzięki czemu materac lepiej dostosowuje się do kształtu ciała, oraz sprawia, że w mniejszym stopniu odczuwamy ruchy śpiącej obok osoby.
Materiałowe kieszonki skutecznie eliminują odgłosy uginania sprężyn, zapewniając ich cichą pracę i spokojny sen.
Na rynku dostępne są materace o stałej twardości na całej powierzchni, oraz materace o wielu strefach twardości, odpowiednio dobranych do budowy anatomicznej człowieka. Materace tego typu zapewniają większy komfort i wypoczynek.

Multipocket

Specyficznym rodzajem materacy kieszeniowych są takie z wkładem ze sprężyn typu „multipocket”. Są to sprężyny o bardzo małej średnicy które z powodzeniem integrują się ze stelażami regulowanymi. Materace z wkładem multipocket, najlepiej ze wszystkich materacy sprężynowych dopasowują się do naturalnych krzywizn ciała.
Ze względu na swoją konstrukcję nadają się raczej dla osób lżejszych lub średniej wagi.

Bonellowe

Zastosowane są w nich sprężyny połączone ze sobą, tworząc coś w rodzaju siatki. Ich sprężystość punktowa jest niska. Osoby śpiące w parach, z pewnością odczują dyskomfort – ruchy partnera będą znacznie odczuwalne.
Zdecydowanie nie są polecane nikomu z problemami ortopedycznymi oraz bólami kręgosłupa.

Rodzaje materacy piankowych

Materace piankowe, szczególnie te wykonane z najnowocześniejszych materiałów, takich jak lateks czy pianki termoelastyczne, choć są znacznie lepsze i zdrowsze od ich sprężynowych rywali, tego nie potrafią reagować od razu na nacisk. Pianka termoelastyczna działa na ciepło wytwarzane przez ciało i stopniowo, wraz ze wzrostem temperatury, dopasowuje się do kształtów ciała.

Lateksowe

Wkłady materacy lateksowych są to materace raczej miękkie i średnio twarde, a więc dla osób lekkich i o średniej wadze ciała.
Wkłady materacy lateksowych posiadają na ogół kilka stref twardości, by lepiej dopasować się do naturalnych kształtów ciała. Dla lepszej wentylacji ciała, zostały zastosowane specjalne otwory bądź nacięcia, umożliwiające cyrkulację powietrza podczas snu.
Lateks odporny jest na działanie drobnoustrojów i pleśni, posiada właściwości hamujące rozwój niektórych rodzajów bakterii i grzybów, przez co świetnie nadaje się dla alergików.
Materace lateksowe rzadziej się odkształcają się i świetnie sprawdzają się dla par. Ich praca jest cicha, bezdźwięczna, a ruchy jednej osoby nie są odczuwalne przez drugą.

Termoelastyczne

Pianka termoelastyczna zastosowana w tego typu materacach zmienia swoją twardość pod wpływem temperatury ciała. W miejscach gdzie nacisk ciała jest największy, pianka zaczyna mięknąć i ugina się tak, by doskonale dopasować się do kształtu i ciężaru ciała. Zapewnia idealne podparcie ciała co pomaga odpocząć naszym zmęczonym mięśniom. Świetnie sprawdzi się u osób z problemami ortopedycznymi oraz z problemami z krążeniem. Doskonałe dla osób obłożnie chorych, spędzających dużo czasu w jednej pozycji.

Wysokoelastyczne

Tak zwana pianka wysokoelastyczna, często określana jest też jako pianka HR. To rodzaj pianki poliuretanowej o ulepszonych właściwościach. Posiada wysoką sprężystość i stosunkowo dużą odporność na odkształcania oraz dość dobrą wentylację.
Materace te są lekkie i nie istnieją ograniczenia twardości. Pianka wysokoelastyczna może być bardzo miękka, ale też i bardzo twarda.

Niezależnie jaki materac wybierzecie, najważniejszym jest, by miał odpowiednio dobraną twardość, oraz odpowiadał naszym preferencjom i ewentualnym wymaganiom zdrowotnym.
Tak więc, jeśli lubicie w materacach sprężystość – skoncentrujcie się na materacach sprężynowych. Jeśli jednak nie macie ściśle określonych wymagań lub nie boicie się nowych doznań, zastanówcie się nad zakupem materaca z wykonanego z pianki.

Twardość materaca, a waga i budowa ciała.

Materac powinien być na tyle elastyczny i sprężysty, by dopasować się do kształtu naszego ciała, i tak sztywny, by podtrzymać jego naturalną pozycję.

Im większy ciężar naszego ciała, tym twardszego materaca powinniśmy szukać.

Najczęściej materace dzieli się na:

– miękkie H2 , przeznaczone dla osób lekkich, o wadze do 50-80kg,

– średniotwarde H3, sprawdzające się na ogół najlepiej dla użytkowników o wadze ciała między 60 a 90kg

– twarde H4, przeznaczone dla osób ważących od około 90-100kg i więcej.

Kierując się oznaczeniami i wcześniejszymi wskazówkami jesteście w stanie skutecznie dobrać materac o odpowiedniej dla twardości i poczuciu komfortu.

Nie wiesz gdzie kupić najlepsze materace?

Sklep rajmateracy.pl oferuje największy wybór materacy, które z łatwością dopasujesz do swoich potrzeb. Wystarczy, że poświęcisz nam chwile, a z pewnością nie pożałujesz swej decyzji i wyboru.

Jakie są zalety kupowania materacy w Internecie?

• Wygoda – kupujesz bez pośpiechu to co chcesz i kiedy chcesz.

• Opinie – przed zakupem możesz zapoznać się z opiniami krążącymi w sieci, osób, które już zdecydowały się zakup danego modelu. Nie musisz zdawać się na wyuczone regułki sprzedawcy z tradycyjnego sklepu stacjonarnego.

• Sprzedawca – brak wywieranego nacisku ze strony sprzedawcy oraz brak przysłowiowego „patrzenia na ręce”. Wybierasz i zastanawiasz się tak długo, jak tylko tego potrzebujesz.

• Komfort – nie musisz kłaść się ze skrępowaniem w sklepie stacjonarnym, na materacach w obecności tłumu klientów. Masz pewność że nikt przed Tobą na nim nie leżał. Jest tylko Twój.

• Zwrot – jako sklep internetowy dobrze znamy obawy kupującego i wychodząc im naprzeciw, umożliwiamy zwrot w ciągu 14 dni.

• Cena – charakterystyka biznesu internetowego pozwala na sprzedaż produktów w zdecydowanie niższych cenach niż w sklepie stacjonarnym. Zapewniamy produkty wysokiej jakości, zachowując przy tym atrakcyjną i najniższą dla klienta cenę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here