Lokata kapitału

W dzisiejszych czasach gospodarka bardzo szybko reaguje na jakiekolwiek zawirowania polityczne lub społeczne, dlatego poszukujemy pewnych i bezpiecznych inwestycji, dzięki którym będziemy mogli pomnożyć nasz kapitał. Obawiamy się utraty ciężko zarobionych pieniędzy. Niestety, co jakiś czas w telewizji pojawiają się informacje o tym, że mnóstwo ludzi zostało oszukanych i straciło cały swój dorobek życia wskutek upadłości banków albo firm inwestycyjnych, które obiecywały szybkie i bardzo wysokie zyski.
Osoby posiadające gotówkę nie chcą wpłacać wszystkich pieniędzy na rachunek bankowy, ponieważ banki oferują bardzo niskie oprocentowanie, a tym samym trzymanie pieniędzy jest zwyczajnie nieopłacalne. Specjaliści z zakresu ekonomii od wielu lat podkreślają, że najpewniejszą lokatą kapitału są nieruchomości, dlatego ci, którzy dysponują kapitałem, zazwyczaj wybierają zakup ziemi albo lokalu mieszkalnego. Są to bezpieczne inwestycje, które mogą przynieść spore zyski, ponieważ nieruchomości można wydzierżawić albo oddać w najem. Należy również podkreślić, że ceny nieruchomości nieustannie rosną, a zatem w dalszej perspektywie możliwa jest sprzedaż po cenie znacznie wyższej niż cena zakupu.
Wiele osób decyduje się na kupno mieszkania pod wynajem, ponieważ czynsz z najmu stanowi regularny i w miarę pewny miesięczny dochód, który pozwala podreperować rodzinny budżet. Zdarza się nawet, że aby pozyskać środki na zakup mieszkania, ludzie zaciągają kredyt, który zamierzają spłacić z czynszu z najmu. Wynajmowanie pokoi lub całych mieszkań to całkiem bezpieczna lokata kapitału. Przed zakupem mieszkania warto jednak ustalić, jakie mieszkania są najchętniej wynajmowane oraz wybrać najlepszą lokalizację dla potencjalnych najemców. Najemcami lokali mieszkalnych są zazwyczaj studenci i uczniowie szkół policealnych, którzy szukają tanich lokali, blisko uczelni.
Niektórzy właściciele mieszkań jednak obawiają się rozrywkowego trybu życia studentów i tego, że zdemolują wynajęte mieszkanie. Z tego powodu preferują osoby pracujące, które teoretycznie wiodą spokojniejszy i bardziej stabilny tryb życia.
Niezależnie jednak od tego, komu wynajmujemy mieszkanie, musimy pamiętać o tym, by zawrzeć umowę najmu w formie pisemnej. Nie jest to wprawdzie obowiązkowa forma umowy, ale dla własnego bezpieczeństwa oraz dla ewentualnych celów dowodowych, lepiej by była ona sporządzona na piśmie. Ponadto koniecznie trzeba regularnie opłacać podatek od najmu, ponieważ urzędy skarbowe często kontrolują właścicieli lokali mieszkalnych. Czasem zdarzają się również i takie sytuacje, że niezadowoleni lokatorzy piszą donosy do urzędu skarbowego, aby sprawdzić, czy właściciel uiszcza podatek. Taki podatek nie jest wysoki, dlatego warto opłacać go regularnie. Fakt zawarcia umowy najmu należy niezwłocznie zgłosić do urzędu skarbowego i wybrać, czy chcemy opłacać podatek ryczałtem czy procentowo, raz w roku czy miesięcznie. Warto dopełnić tych formalności, aby spać spokojnie i nie obawiać się kontroli urzędników skarbowych.

http://www.blogfinance24.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here