Kiedy już uda nam się zakupić wymarzone mieszkanie myślimy, że to koniec naszych problemów, ale niestety, jest to dopiero ich początek. Jednym z nich jest odpowiednie wyposażenie naszego kawałka nieba na ziemi, a w szczególności zakup odpowiednich szaf. Szafa na wymiar – cena może się wahać w zależności od głębokość, stylu, typu łączeń i oczywiście materiału.
Wiele osób zada sobie pytanie, czy warto sobie zawracać głowę zamawianiem szafy, skoro jest ich pełno gotowych w wielu sklepach? Nieważne czy dopiero zaczynamy przygodę z zagracaniem naszej przestrzeni, czy już od dawna toczymy tę nierówną walkę, zasada jest jedna, trzeba jak najlepiej zaprojektować i wykorzystać dostępną nam przestrzeń, ponieważ prędzej, czy później i tak nam jej zabraknie.
Właśnie dlatego jeśli szafa, to szafa na wymiar – cena, choć może być znaczna, zdecydowanie okaże się za mała w porównaniu do użyteczności takiego mebla. Lecz co wpływa na cenę takiej szafy? Zacznijmy od początku przytoczonej wcześniej listy.
Głębokość, ta zmienna wydaje się być oczywista, ponieważ bezpośrednio wpływa na ilość zużytego w produkcji materiału, przeważnie będzie to klasyczne 60 centymetrów, ale jeśli jest miejsce, to warto się pokusić o więcej, bo tak jak wspomniałem wyżej, zdecydowanie się opłaci. Nie można jednak przesadzać, ponieważ nie chcemy mieć magazynu, tylko mieszkania, dlatego warto skorzystać z rad starożytnych i znaleźć złoty środek między elegancją i użytecznością, bo tylko tak stworzymy prawdziwie piękną przestrzeń.
Styl, ta zmienna jest związana z naszymi wymaganiami co do umiejętności stolarza. Nie zdziwi chyba nikogo, że fachowiec, który potrafi zrobić piękne zdobienia jest droższy i za bardziej misterną i czasochłonną pracę policzy więcej. Niemniej jest to inwestycja na lata, a proste, lecz efektowne, elementy w postaci żłobień nie powinny znacznie zwiększać kosztów, a spełnią swoją rolę. W końcu to inwestycja na lata.
Rodzaj łączeń, tutaj warto postawić na solidność, dwa kołki i klej mogą się sprawdzać w sieciówkach, ale skoro robimy coś unikalnego, wydajemy pieniądze na dobre drewno, to niech nie okaże się, że po dwóch, czy trzech latach bok zaczyna odpadać od uderzeń odkurzaczem, albo męczy nas wypadająca półka. Dobre wkręty to jest to czego szukamy i jeśli jest to szafa wbudowana w niszę, to przecież nie musimy się przejmować, że z tyłu coś widać. Odpowiedni balans to podstawa.
Ostatni punkt naszej listy, to materiał, który jest kluczowym elementem całego przedsięwzięcia. Różnice zarówno w cenie, jak i w jakości wydają się oczywiste, ale warto nich wspomnieć. Sosna różni się od na przykład dębu tempem wzrastania, czyli jej drewno powstaje szybciej, przez to jest lżejsze i mniej wytrzymałe, bo ma więcej powietrza. Na jakość trzeba poczekać, ale diametralna różnica w jakości, to także diametralna różnica w cenie. Lecz z pomocą przychodzą nam nowe metody utwardzania i impregnacji drewna, dzięki czemu to lekkie zyskuje zupełnie nową jakość w przystępnej cenie i całkiem dobrym wyglądzie. Wszystko to jest kwestią smaku i od nas zależy, czy stawiamy na tradycję, czy nowoczesność.