Wieś Powroźnik jest jedną z najciekawszych miejscowości w pobliżu Muszyny, a jej atrakcje mogą oczarować każdego z nas. Dlaczego w czasie wycieczki po terenie Beskidu Sądeckiego warto się tu zatrzymać?

Powroźnik może się pochwalić ciekawą historią, która sięga końca XIV wieku. To w tym czasie o wsi pojawiają się pierwsze wzmianki w dokumentach. Wiemy też, że w XVI stuleciu wieś ta została lokowana raz jeszcze, tym razem na prawie wołoskim, obowiązującym w większości okolicznych miejscowości. Współczesny Powroźnik to spokojna wieś, która cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony turystów. Wszystko to za sprawą tutejszej cerkwi, która uchodzi za jeden z najciekawszych i najcenniejszych zabytków architektury drewnianej na terenie województwa małopolskiego. Wzniesiona w początkach XVII wieku, uchodzi na najstarszą cerkiew w tej części kraju. Przyciąga ciekawą sylwetką oraz wspaniałym wyposażeniem, a wizyta w jej wnętrzu każdemu może dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Ciekawa polichromia z XVII wieku oraz barokowy ołtarz, ikonostas pełen zabytkowych ikon – oto atrakcje, dzięki którym do Powroźnika tak chętnie zaglądają miłośnicy sztuki sakralnej oraz historii.

Wycieczki po Beskidzie Sądeckim to moc atrakcji i niesamowitych wrażeń. Jeśli chcemy przeżyć wyjątkową przygodę, koniecznie powinniśmy poświecić nieco więcej uwagi okolicom Muszyny. Przecież w takich miejscowościach, jak wspomniany już Powroźnik, czekają na nas wyjątkowe atrakcje i cenne zabytki, obok których nie można przejść obojętnie.

http://www.dlaturysty.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here