Zamiast ziemniaków

Ostatnimi latami bataty – czyli słodkie ziemniaki stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Są łatwo dostępne, jednakże dwa czynniki póki co odstraszają część Polaków. To cena a także obawy przez brakiem umiejętności przyrządzania tych warzyw. Fakt, gotuje się je trochę inaczej niż ziemniaki – jednak dzięki temu krótkiemu poradnikowi nie będzie to już nigdy więcej trudne.

Dlaczego warto wprowadzić bataty do swojej diety? Po pierwsze są bardzo zdrowe. Zawierają w sobie o wiele więcej wartości odżywczych, niż zwykłe ziemniaki. Fosfor, magnez, potas, sód i wapń – a także witaminy A, B, C i E. Po ugotowaniu bataty mają także sporo błonnika i przeciwutleniaczy.

Ich zakup nie powinien stanowić najmniejszego problemu. Bataty są obecnie dostępne w wielu większych marketach spożywczych, sklepach spożywczych i ze zdrową żywnością, a nawet w zwykłych warzywniakach. Jedyną przeszkodą, aby pokochać te warzywa, może być ich cena. Nie jest może ona astronomiczna, ale osiemnaście złotych za kilogram to chyba lekka przesada. Pod tym względem ustępują naszym ziemniakom. Ale tylko pod tym. Co ciekawe, nie warto kupować batatów na zapas, gdy mamy do czynienia z promocją. Ich świeżość jest bowiem bardzo krótka. Wybierać też trzeba starannie, zwracając szczególną uwagę na ich skórkę. Powinna być ona sucha i gładka. Lepiej też nie przechowywać ich długo w lodówce, bo tego nie lubią. A co lubią? Ciemne, suche i chłodne miejsca.

A teraz najważniejsze. Jak gotować bataty? Bezpośrednio przed ugotowaniem należy je umyć dokładnie w zimnej wodzie. Można je obrać przed ugotowaniem, lecz nie jest to tak naprawdę konieczne – skórkę bowiem można z łatwością ściągnąć już z ugotowanych. Warzywa możemy gotować na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest włożenie ich w całości do zimnej wody – wtedy ugotowane będą równomiernie. Natomiast bataty pokrojone w kostkę należy wrzucić je bezpośrednio do wrzącej wody. Tuż po nastawieniu wody, należy ją także posolić oraz – uwaga – posłodzić. Bataty gotujemy trzydzieści minut od ponownego zagotowania się wody po ich wrzuceniu. Po ugotowaniu należy sprawdzić warzywa nożem lub widelcem.Następnie odcedzamy i gotowe. Smacznego!

http://www.prezentbox.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here