Zdrowe żywienie psów

Rynek zoologiczny nieustannie się rozwija. Posiadacze psów nie tylko chcą im zapewnić dogodne warunki, ale także dbają o to, aby otrzymywały odpowiednio zbilansowany pokarm. Czym karmić psa, aby był zdrowy i pełen energii? Czy zdrowe karmy dostarczają psom wartościowe składniki?

Podstawy właściwego żywienia psa

Pokutuje przeświadczenie, że odpowiednio zbilansowana dieta powinna być dostosowana do wielkości psa, prowadzonej przez niego aktywności oraz ogólnego stanu zdrowia. To prawda. Warto jednak zwrócić uwagę, że właściwe żywienie powinno rozpocząć się od pierwszych chwil narodzin czworonoga. Na to, czy dostarczany szczeniętom pokarm matki jest wartościowy, ma wpływ kilka czynników. Matka powinna być odpowiednio odżywiana już podczas ciąży. Po urodzeniu również powinna otrzymywać dostosowany do okoliczności pokarm – nie tylko by odżywić siebie, ale i właściwie wykarmić swoje młode. Minimum pozostania szczenięcia przy matce to osiem tygodni, jednak im dłużej, tym lepiej. Ma to decydujący wpływ na przyszłe zdrowie dorosłego psa. W okresie, kiedy młode ssie mleko matki, otrzymuje właściwą florę bakteryjną. Jeśli zostanie zbyt wcześnie odstawione, w przyszłości może być narażone na alergie pokarmowe, a osłabiony system immunologiczny nie obroni organizmu przed chorobami.

W dalszej kolejności należy zwrócić uwagę na wielkość psa. Psy ras dużych wymagają bogatszego pokarmu, który pokryje większe zapotrzebowanie na ruch, pracę z człowiekiem niż w przypadku niewielkich ras psów towarzyszących jak shih tzu czy buldog francuski. Owczarki niemieckie, labradory czy husky to przedstawiciele ras psów pracujących, potrzebują więc jedzenia w ilości dostosowanej do ich wagi, zawierającego sporą ilość białka, ale także makro i mikroelementów oraz witamin pokrywających ich dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Rasy małe, ale dość aktywne, jak Jack Russel Terrier również potrzebują energetycznego pokarmu, by móc zregenerować siły po wzmożonym wysiłku, jednak w znacznie mniejszej ilości niż duże psy.

Szeroki wybór gotowej karmy w postaci suchej lub mokrej sprawił, że właściciele psów nie muszą się martwić o gotowanie pokarmu dla swojego psa. Jednak czy dostępne w sprzedaży karmy zawierają w składzie wartościowe i zdrowe składniki? Warto przejrzeć oferty producentów oraz sklepów zoologicznych i wybrać odpowiednią dla naszego pupila karmę, która nie tylko będzie mu smakować, ale i pozwoli zachować mu zdrowie.

Zdrowe nowości na sklepowych półkach

Pojawienie się zdrowej alternatywy dla masowo produkowanych kiepskiej jakości pokarmów spowodowało, że świadomi istniejącego zagrożenia ludzie zaczęli baczniej przyglądać się temu, co je ich pies. Czy aby na pewno kupowana przez nich karma, polecana przez znajomych czy weterynarza pomaga psu zachować zdrowie i siłę na długie lata? Zdrowa karma dla psa nie jest fanaberią. Współcześnie psy chorują niemal tak często jak ludzie. Właściwie dobrana odpowiednia karma bogata w naturalne, nieprzetworzone składniki korzystnie wpływa na poprawę samopoczucia naszego pupila, wspomaga leczenie, a w przypadku nietolerancji pokarmowych chroni przed dolegliwościami z nimi związanymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here