Trądzik jest chorobą kojarzoną głównie z okresem dojrzewania. Faktycznie, najczęściej problem z wypryskami pojawia się właśnie w tym okresie naszego życia, wówczas do czynienia mamy z trądzikiem młodzieńczym. Jednak wypryski czy wykwity coraz częściej stają się kłopotliwe również dla osób, które wiek nastoletni i dojrzewanie mają już za sobą. Trądzik pospolity może pojawić się na naszej skórze niezależnie od wieku. Do jego wystąpienia przyczyniają się dieta czy zaburzenia hormonalne, ale czasem też czynniki zewnętrzne. Często trudno znaleźć bezpośrednie źródło tej kłopotliwej choroby skórnej.

W sezonie letnim niektórzy z nas mogą obserwować pojawienie się lub pogorszenie problemów z trądzikiem. Związane jest to z wieloma niekorzystnymi czynnikami z jakimi nasza skóra ma kontakt w tym okresie. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny trądziku w sezonie letnio-wakacyjnym .

Częsty kontakt z wodą basenową

Upały i słoneczne dni sprzyjają częstszym, niż w innych okresach, wizytom na basenie. O ile krótkotrwała ekspozycja na chlor zawarty w wodzie basenowej może poprawić stan naszej cery (wysuszenie wyprysków, działanie antybakteryjne chloru) to zbyt długi kontakt z tym związkiem skutkuje nadmiernym wysuszeniem i podrażnieniem skóry. W takich warunkach broni się ona produkując więcej łoju, który może zatykać pory prowadząc do powstawania wyprysków. Rozwiązaniem tego problemu jest regularne nawilżanie skóry tuż po kąpieli w  basenie (po wcześniejszym prysznicu, który zmyje chlor z naszego ciała). Warto sięgnąć po delikatne, szybko wchłaniające się kremy.

Kosmetyki stosowane latem

Wśród produktów kosmetycznych po które sięgamy latem należą na pewno kremy z filtrami UV oraz środki odstraszające owady. Zarówno jedne jak i drugie mogą powodować zapychanie porów skóry i powstawanie wyprysków, nie tylko na twarzy. O ile z środków odstraszających aplikowanych bezpośrednio na skórę możemy zrezygnować  to kremy przeciwsłoneczne są niezbędne dla ochrony komórek skóry przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele kremów z filtrami UV o różnorodnym składzie, również takich które są przyjazne dla cer trądzikowych. Warto więc zorientować się w produktach, a najlepiej skorzystać z konsultacji dermatologicznej.

Napoje słodzone

Będąc na wakacjach, w czasie upałów często nie kontrolujemy ilości cukru jaką przyjmujemy pijąc drinki, koktajle czy ulubione smakowe napoje. Dla niektórych może wydawać się to zaskoczeniem, ale ilość spożytego cukru, ma pośredni wpływ na stan skóry. Naukowcy udowodnili, że dieta bogata w cukry proste powoduje zaburzenia hormonalne w naszym organizmie co jest przyczyną min. problemów skórnych. Dlatego ulubiony słodzony napój warto zastąpić czysta wodą i ograniczyć słodkie drinki czy koktajle.

Nadmierne pocenie się sprzyja powstawaniu wyprysków

Produkcja potu jest naturalną odpowiedzią naszego organizmu na wysoką temperaturę otoczenia i jest niezbędna do jego termoregulacji. Pot sam w sobie nie jest czynnikiem, który powoduje powstawanie trądziku. Jednak po zmieszaniu z brudem i naturalnie produkowanym przez skórę łojem gromadzi się w porach skóry zapychając je i tworząc środowisko do rozwoju bakterii. Wypryski powstające w wyniku nadprodukcji potu występują najczęściej na czole, policzkach, klatce piersiowej czy plecach i nie tak łatwo się ich pozbyć. Aby zapobiegać ich powstawaniu powinniśmy regularnie usuwać pot ze skóry poprzez przemywanie skóry delikatnymi środkami myjącymi. Jednocześnie nie możemy zapominać o regularnym nawilżaniu, aby nie wysuszyć jej nadmiernie. W wypadku wystąpienia trądziku być może konieczna będzie wizyta u dermatologa (umów się już DZIŚ). Tylko specjalista może przepisać nam leki z antybiotykami do miejscowej aplikacji. Takie kremy czy żele skutecznie zwalczają bakterie wywołujące stany zapalne na naszej skórze, pomagają leczyć i hamują powstawanie nowych wyprysków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here