Bardzo wiele kobiet w ciąży rozważa wykonanie badań prenatalnych. Są one wskazane dla kobiet, które ukończyły 35 rok życia, jednak dużo młodsze kobiety również się na nie decydują. Badania w ciąży pozwalają bowiem wykryć różnego rodzaju choroby i wady rozwojowe płodu, które mogą być leczone czy operowane jeszcze w życiu prenatalnym.

Badania prenatalne Katowice

W każdym śląskim mieście można wykonać badania prenatalne, zarówno w ramach ubezpieczenia NFZ, jak i prywatnie. Rzecz jasna najwięcej tego typu przychodni, które zajmują się badaniami prenatalnymi, jest zlokalizowanych w głównym mieście regionu czyli w Katowicach. W niektórych można umówić się praktycznie od ręki na najbliższe dwa czy trzy tygodnie, w innych trzeba pomyśleć już na początku ciąży o tym, by ustalić dla siebie termin. Nie każda kobieta, która jest ciężarna po raz pierwszy wie, że pierwsze badania prenatalne należy wykonać pomiędzy 11 tygodniem i 0 dniem ciąży, a 13 tygodniem i 6 dniem ciąży. To bardzo istotne aby trzymać się tych terminów, ponieważ po tym czasie kiedy ciąża będzie się dalej rozwijać, wykonanie pierwszych badań prenatalnych nie będzie możliwe. Zatem kobiety pragnące wykonać te badania, już w pierwszych tygodniach ciąży powinny w wyszukiwarce internetowej wpisać hasło ” badania prenatalne Katowice”, aby ustalić dla siebie termin w wyżej wymienionych widełkach czasowych.

Badania prenatalne Śląsk

Badania prenatalne są stresujące dla dosyć wielu kobiet, jednak zupełnie niepotrzebnie. Są one całkowicie bezbolesne, opierają się na testach z krwi oraz specjalistycznym USG, wykonywanym przez odpowiednio przeszkolonego lekarza. Na podstawie pomiarów poszczególnych parametrów płodu oraz wyników badań z krwi, lekarz ustala prawdopodobieństwo z jakie mogą wystąpić wady rozwojowe takie jak na przykład zespół Downa. Zatem w tego typu badaniu nie otrzyma się stuprocentowej odpowiedzi na to czy dziecko może być chore. Jeżeli prawdopodobieństwo takich wad będzie wysokie, lekarz przekaże nam informacje jakie kolejne kroki diagnostyczne powinny zostać podjęte. Decyzja tylko i wyłącznie należy do ciężarnej kobiety. Zatem takie badania w ciąży warto wykonać dla własnego spokoju ducha, natomiast absolutnie nie są one obowiązkowe.

Drugie badania prenatalne Śląsk

Jeżeli kobieta ma skierowanie na badania w ramach NFZ, w tej samej przychodni będzie mogła od razu umówić się na drugie badanie prenatalne, wykonywane pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży. Podczas tego badania lekarz dokładnie ocenia rozwój poszczególnych organów dziecka, bada serce oraz przepływy krwi. Jest ona bardzo ważny ponieważ już na tym etapie można wykryć ewentualne wady serca, które mogą być operowane jeszcze w życiu płodowym.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.gyncentrum.pl/pierwsza-wizyta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here