Budowa kominka

Jak kiedyś budowane były kominki? Technologia zmieniała się z biegiem czasu. Od zwykłego ogniska w wygrzebanej w ziemi jamie, przez wariacje na temat zabudowy z kamienia aż do wymyślnych konstrukcji ze szlachetnych gatunków kamieni ozdobnych i żeliwnych odlewów.

Pomysły na urozmaicenie rozwiązań technicznych przychodzą często spontanicznie. I zaskakują świeżością.

Jednak budowa kominków zawiera w swym schemacie parę podstawowych części składowych stałych i w zasadzie niezmiennych. Bardzo ważne są drzwiczki do kominka. Bez nich całe pomieszczenie napełnione byłoby dymem. I ściany i sufit czerniałyby nieustannie od ulatującego dymu. Zapach spalenizny towarzyszyły mieszkańcom każdego dnia od rana.

Jeśli natomiast zamawiamy nietypowy kominek dlatego, że na przykład chcemy w nim spalać większe, niż przewidziano polana drewniane, trzeba zamówić drzwi do kominka na wymiar. Szukając odpowiedniego miejsca najlepiej zajrzeć na portal drzwiczki-kominkowe.pl. Tam załatwimy wszystko, co niezbędne. Wielkość, wymiary szczegółowe i materiały. Dlatego, że właz do kominka może być wykonany z wielu różnorodnych materiałów.

Jeśli mają być jednolite, będzie mniejszy wybór surowcowy. Jeśli natomiast będą przezierne, trzeba się liczyć z koniecznością zastosowania szyby. Szkło jest mocne i hartowane. A najlepiej, jeśli są dwie warstwy szkła. Pierwsza odporna na działanie otwartego ognia, a druga powinna ochraniać przed oparzeniami i może być wykonana ze szkła o mniejszej odporności na wysoką temperatur.

Wkłady do kominków też mają różne wymiary. Można zamówić do domu wsad, który zapewnia ogrzewanie kilkuset metrów powierzchni użytkowej domu. Nawet na wielu kondygnacjach.

Miło będzie usiąść w zimowy wieczór przed budującym kominkiem ze szklanką ciepłej kawy i cieszyć się atmosfera. Kot na dywanie przed kominkiem chętnie znosi towarzystwo psa. A my z rodziną siedząc i półleżąc, napawać się będziemy spokojem i leniwym wieczorem, choć na dworze zima i śnieg. I mróz aż trzaska lód na jeziorze gdzieś blisko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here