Dystrybutor win: jaki?

Powoli w naszym kraju rośnie spożycie wina. W związku z tym rynek winiarski rozwija się bardzo dobrze. Większość z nas umie już smakować wino, nie jest już ono dla sporej części mieszkańców naszego kraju tajemniczym trunkiem. Z uwagi na to, że pijemy coraz więcej wina, przybywa zagranicznych dystrybutorów zainteresowanych sprzedażą wina do Polski.

Jaki wina dystrybutorzy sprowadzają najczęściej?

Nasze gusta odnośnie win przez dwie dekady bardzo mocno się zmieniły. Dystrybutorzy wina podkreślają, że zainteresowanie tanimi winami półwytrawnymi i półsłodkim z bułgarskich, mołdawskich i węgierskich winnic zdecydowanie zmalało. W ofercie największych dystrybutorów wina te tańsze zajmują więc bardzo mało miejsca w karcie. Zdecydowanie największa część oferty to dobrej jakości wina wytrawne, które dobieramy pod kątem tego, czy pasuje ono do określonej potrawy. Zdaniem wielu dystrybutorów rynek win w Polsce psują hipermarkety oraz popularne dyskonty spożywcze. Sprzedają oni wina gorszej jakości, ale za to w niskiej cenie. Do specjalistycznych sklepów wybierają się więc tylko ci klienci, którzy mogą wydać kilkadziesiąt (lub więcej) na butelkę wina dobrej i bardzo dobrej jakości. W gusta większości z nas trafiają jednak nie wina wytrawne, ale półwytrawne. Wśród tych ostatnich popularnością cieszą się szczególnie te, które mają słodkawy posmak. Dlatego w propozycjach dystrybutorów win nie może zabraknąć: białego Proseco i czerwonego Primitivo. Winem, którego butelek sprowadza się już od kilku lat do Polski jest Carlo Rossi. To amerykańskie półwytrawne wino ma dość atrakcyjną cenę; jest chętnie wybierane także z uwagi na to, że ma lekko słodkawy smak.

Wina z polskich winnic

Wraz z modą na picie w Polsce wina w niektórych regionach kraju zaczęto wznawiać winiarskie tradycje sprzed wojny. Dystrybutorzy interesują się przede wszystkim winami z winnic położonych na Podkarpaciu oraz w Lubuskiem. Wina z polskich winnic jakością nie ustępują tym włoskim czy francuskim, bardzo często są jednak o nich znacznie droższe. Ale wiele win z polskich winnic zaliczanych jest do klasy premium, a to oznacza, że nie mogą być tanie. Tak więc w ofercie dużych dystrybutorów wina krajowe nie zajmują zbyt znaczącej pozycji.

Kupienie dzisiaj w Polsce dobrej jakości wina z Niemiec, Francji, Włoch, Austrii oraz z Nowego Świata to nie problem. Wybitnej klasy wina w polskich, wyspecjalizowanych sklepach można kupić dzięki temu, że w kraju nie brakuje dystrybutorów największych na świecie producentów win, jak choćby Faktoriawinalacarte.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here