Liczba osób rozpoczynających własną działalność gospodarczą i rejestrujących ją poza granicami Polski z roku na rok ciągle wzrasta. Co jest wyznacznikiem?
Pierwszym oraz przodującym argumentem są niewątpliwie koszty związane z rozpoczęciem, założeniem oraz prowadzeniem firmy w pierwszych miesiącach, a także obligatoryjne i wysokie dla nowo upieczonych podmiotów gospodarczych podatki. Dalej pojawia się łatwość dotycząca kwestii formalnych i na końcu przychylność oraz pomoc ze strony urzędników. Tak w skrócie wygląda to w Polsce, a jak w innych krajach?
Wielka Brytania znajduje się na pierwszym miejscu w Europie i piątym na świecie, jeśli chodzi o łatwość prowadzenia i założenia własnego biznesu. Firmę można zarejestrować osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem poczty, wypełniając odpowiedni wniosek. Jakby tego było mało, firma otrzymuje tzw. okres próbny, czyli można ją zarejestrować po trzech miesiącach od rozpoczęcia działań na rynku. Podatnik rozlicza się raz w roku, a wysokość podatku przypomina polskie zasady ogólne opodatkowania. Kwota zwolniona z podatku to 4 900 Funtów, natomiast obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne zależne są od osiąganych dochodów, a zaczynają się od 2,50 Funta na tydzień. Dodatkowym atutem jest to, iż nie trzeba być rezydentem Anglii. Założyć firmę na Wyspach Brytyjskich można online z każdego miejsca na ziemi, lub zlecić to profesjonalnej firmie, których również na polskim rynku nie brakuje.
W Niemczech założenie działalności zajmuje jedynie kilka minut i polega na złożeniu wniosku o rejestrację i uiszczeniu opłaty, około 20 Euro. Resztę formalności załatwia urząd. Wymogiem jednak jest posiadanie meldunku na terenie Niemiec. Podatek, tzw. lokalny naliczany jest przez daną gminę, a jego wysokość zależy od zysku, przy czym kwota 24 500 Euro jest wolna od podatku. Istnieje również możliwość zwolnienia od płacenia dla początkujących przedsiębiorców. Z kolei składkom na ubezpieczenie nie podlega się obowiązkowo, jeśli głównym źródłem utrzymania jest działalność zarobkowa.
Największym potentatem wśród miejsc przyjaznych dla nowych biznesmenów jest Hongkong. Tam również można zgłosić firmę z opóźnieniem – miesięcznym. I choć opłata wynosi około 500 Dolarów, to w perspektywie czasu i tak jest to opłacalne. Biorąc pod uwagę stabilność ekonomiczną, nietuzinkową kulturą biznesu oraz otwartość na globalnym rynku. Podatek naliczany od zysków – 15 lub 16,5%. Nie istnieją składki na ubezpieczenie społeczne.

http://www.advans.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here