Wśród garnków dostępnych na rynku, te wykonane ze stali nierdzewnej uznaje się za najmniej szkodzące naszemu zdrowiu. Naczynia ze stali nierdzewnej służą przez lata i nawet po długim użytkowaniu wyglądają jak nowe.

Czym charakteryzują się garnki ze stali nierdzewnej?

Garnki ze stali nierdzewnej produkuje się najczęściej z bardzo twardej stali typu 18/8 lub 18/10. 18 odpowiada procentowej zawartości chromu, który zapewnia odporność na korozję. 8 lub 10% to zawartość niklu nadającego naczyniu połysk. Stal nierdzewna należy do materiałów bardzo trwałych i wytrzymałych, odpornych na przebarwienia, rdzę i korozję, a także działanie silnych detergentów. Gładka powierzchnia garnków sprawia, że łatwo usuwać z nich zabrudzenia i drobnoustroje. Naczynia nie uszkadzają się, przez co dobrze prezentują się przez długie lata, a także dają się bez problemu utrzymać w czystości. Materiały, z których produkuje się dobre garnki stalowe są nietoksyczne, a przez to całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Jedynie osoby uczulone na nikiel (uczulenie objawia się wysypką skórną i napuchniętymi powiekami) powinny zrezygnować z używania garnków ze stali nierdzewnej.

Garnki stalowe charakteryzują się niższym niż naczynia wykonane z innych materiałów współczynnikiem przewodnictwa cieplnego. Oznacza to, że garnek wolno się nagrzewa, ale dłużej też utrzymuje osiągniętą temperaturę.

Żeby naczynia szybciej przewodziły ciepło i równomiernie rozprowadzały je po całej powierzchni, stosuje się w nich wielowarstwowe dno (zrobione najczęściej z 3-6 warstw). Wewnątrz warstw ze stali nierdzewnej umieszcza się wtedy gruby aluminiowy lub miedziany plaster.

Jak gotować zdrowo w garnkach ze stali nierdzewnej?

W naczyniach ze stali nierdzewnej dobrych producentów można gotować potrawy z dodatkiem mniejszych ilości soli, wody czy tłuszczu. Do dużego garnka wkładamy umyte i wilgotne warzywa i wlewamy wodę, wypełniając naczynie maksymalnie do 2/3 jego objętości. Przykrywamy naczynie pokrywką i gotujemy warzywa do pożądanej miękkości. Źródło ciepła możemy wyłączyć chwilę wcześniej i pozwolić warzywom dogotować się dzięki energii zgromadzonej w dnie naczynia. Przy krótszym gotowaniu warzywa zachowują więcej wartości odżywczych i smaku. Gotując w garnkach z grubym dnem, możemy też skrócić czas przyrządzania ryżu czy kaszy. Sypki produkt prażymy wcześniej w naczyniu ok. 1 min., a następnie zalewamy wodą w stosunku 3:1 (woda: ryż lub kasza). W połowie standardowego czasu gotowania wyłączamy źródło ciepła i pozwalamy dogotować się potrawie dzięki energii zgromadzonej w dnie naczynia.

Jak dbać o garnki ze stali nierdzewnej?

Choć garnki ze stali nierdzewnej należą do naczyń odpornych na działanie niekorzystnych czynników, wymagają również odrobiny pielęgnacji. Niekorzystnie na stal wpływa słona i twarda woda, powodując na niej plamki i naloty, a czasami nawet wżery korozyjne. Żeby uniknąć uszkodzenia garnka, sól dosypujemy dopiero po zagotowaniu wody i dokładnie ją mieszamy. Jeśli na naczyniu pojawi się biały nalot, usuwamy go delikatną gąbeczką nasączoną octem lub sokiem z cytryny. Garnki ze stali nierdzewnej myjemy tylko gładkimi zmywakami, nigdy nie używając szorstkich gąbek czy druciaków. W ten sposób porysujemy naczynie i narazimy je na powstawanie większych uszkodzeń. Do przypalonego garnka wlewamy ciepłą wodę z płynem do mycia naczyń i odmaczamy naczynie przez ok. 15 min. Następnie myjemy je delikatną gąbką lub wstawiamy do zmywarki.

Wybierając np. duży garnek ze stali nierdzewnej, zwróćmy uwagę na stop metali, z jakich został wykonany. Warto zainwestować w naczynie znanego producenta, np. Philipiak (http://www.philipiaknaczynia.pl/produkty,3,18), który posiada odpowiednie atesty na swoje produkty. Garnki słabszej jakości mogą zawierać dodatkowe pierwiastki wpływające negatywnie na zdrowie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here