Tajemniczo brzmiący termin „apiterapia” oznacza leczenie przy pomocy miodu i innych pszczelich produktów. W walce z dolegliwościami wykorzystywane są wosk pszczeli, pierzga, pyłek kwiatowy, mleczko pszczele, propolis, a nawet pszczeli jad.Z surowców tych sporządzane są ekstrakty, będące składnikiem wielu leków, które określa się jako apiterapeutyki. Z reguły produktów pochodzenia pszczelego nie sposób przedawkować, co jest ogromną ich zaletą.
Można wyróżnić wiele rodzajów miodu. W zależności od roślin, z jakich pszczoły zbierały pożytek, powstały miód może wykazywać odmienne właściwości, a co za tym idzie, być skuteczny w leczeniu różnych schorzeń. Apiterapia z wykorzystaniem miodu wielokwiatowego skutecznie wspomaga leczenie alergii dróg oddechowych, a także wzmacnia organizm narażony na czynniki stresowe i wspomaga w przemęczeniu. Miód gryczany pomaga uchronić się przed miażdżycą i walczyć z niedoborami żelaza. Szeroko znane są właściwości miodu lipowego, który od wieków jest stosowany jako środek napotny, mający również działanie przeciwgorączkowe i wykrztuśne.
Aby w pełni wykorzystać właściwości prozdrowotne miodu należy spożywać go w naturalnej postaci, ponieważ podgrzewany traci swoje walory. Aby apiterapia byłam skuteczna nie powinno się również rozpuszczać produktów pszczelich w płynach.
Wosk pszczeli jest najczęściej stosowany do użytku zewnętrznego- w leczeniu zmian skórnych, takich jak czyraki, czy długo gojące się rany. Palące się świece z wosku pszczelego jonizują powietrze, działają zbawiennie na zatoki i układ nerwowy.
Apiterapia z użyciem pyłku pszczelego jest polecana osobom, które walczą z niedoborem białka. Szczególnie wegetarianie powinni zdać sobie sprawę z jego cennych właściwości. Łagodzi on również objawy choroby wrzodowej żołądka. W postaci utrwalonej (tzw. pierzga) pyłek pszczeli działa regenerująco. Jest więc wykorzystywany w procesie rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych.
Jedynym wyraźnym przeciwwskazaniem do korzystania z dobrodziejstw, jakie niesie apiterapia, jest alergia na miód. Stosowanie tego typu leczenia powinni bezwzględnie skonsultować z lekarzem cukrzycy.

http://www.bodyandmind.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here