W ponad 90% przypadków łysienie ma podłoże hormonalne. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie dotyczy wyłącznie mężczyzn – zakola tworzą się też u kobiet. Osłabienie mieszków włosowych może być widoczne jeszcze przed 20. rokiem życia. Aby zapobiec łysieniu, trzeba działać szybko i skutecznie – pozwalają na to tylko preparaty najnowszej generacji.
Lepiej przeciwdziałać niż leczyć. Przyczyny łysienia
Zazwyczaj za łysienie odpowiedzialne są androgeny i testosteron. Hormony te występują zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Kiedy zwiększa się ich aktywność, zmniejszają się mieszki włosowe i skraca się cykl wzrostu włosów, co jest bezpośrednią przyczyną łysienia androgenowego. Szczególnie narażeni na nie są ci, którzy mają wśród bliskich krewnych osoby borykające się z problemem przedwczesnej utraty włosów. Jednak nie wszystko zależy od czynników genetycznych. Łysieniu sprzyja także niezdrowy tryb życia. Stres sprawia, że dermatolodzy przyjmują coraz więcej pacjentów uskarżających się na złą kondycję włosów. Silny związek z łysieniem mają także detergenty, które znajdują się w składzie lakierów, farb i szamponów. Świadome zakupy są równie ważne jak regularne wykonywanie badań. W wielu przypadkach receptą na zakola jest wykrycie i podjęcie leczenia choroby, która wywołuje wypadanie włosów, np. tarczycy.
Co stosować? Najlepsze preparaty na łysienie
U łysiejących kobiet wprowadza się zwykle terapię lekami antykoncepcyjnymi o działaniu antyandrogenowym. Nieco inaczej wygląda leczenie mężczyzn. Ostatnie badania wykazały, że pomocne mogą być substancje rozszerzające naczynia krwionośne, które poprawiają ukrwienie głowy, a tym samym przyspieszają porost włosów. Na rynku istnieje również mnóstwo preparatów leczniczych i kosmetycznych, lecz niektóre mogą dawać tylko chwilowy lub słabo widoczny efekt. Zaleca się wcieranie we włosy olejku rycynowego (tłoczonego na zimno) i stosowanie specjalistycznych szamponów na łysienie, które mają w składzie m.in. cynk, witaminy z grupy B, kwas azelainowy i peptydy biomimetyczne. Te ostatnie pobudzają komórki macierzyste znajdujące się w mieszkach włosowych do podziału i tworzenia nowych zawiązek. Jeszcze skuteczniejsze są substancje przeznaczone do aplikowania za pomocą mezoterapii igłowej, a więc przez nakłucia w miejscach przerzedzenia się włosów. Dzięki tej metodzie leczenia substancje odżywcze trafiają bezpośrednio do skóry głowy, co sprawia, że włosy odrastają bardzo szybko, nawet w ciągu 2 miesięcy. Nowością na rynku medycznym jest preparat DR.CYJ HAIR FILLER przeznaczony do intensywnej peptydowej terapii. Peptydy są połączone z kwasem hialuronowym – trafiają do skóry właściwej, skąd przez 14 dni są stopniowo uwalniane i wchłaniane przez mieszki włosowe. Przedłużone działanie sprawia, że nie ma potrzeby wykonywania dużej ilości iniekcji, wystarczą 4 zabiegi. Mezoterapię wykonuje się też po przeszczepie włosów, by przyspieszyć ich wzrost i uzyskać bardziej zadowalający efekt. Więcej na temat tej nowoczesnej metody leczenia można przeczytać tutaj.