zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek daje kluczowe sygnały: oczy palą oraz łzawią, czasem pojawia się światłowstręt. To przypadłość dosyć prosta, jednak wymagająca odpowiedniego leczenia. A do tego niezbędne jest określenie, co spowodowało dolegliwość. Zapalenie spojówek to dosyć nieprzyjemna przypadłość, jednak na szczęście leczenie jest zazwyczaj mocne oraz efektywne, pod warunkiem, iż odpowiednio zdiagnozujemy etiologie. Bo spojówki są bogato utkane naczyniami krwionośnymi – które w okresie zapalenia spojówek zdecydowanie się poszerzają oraz wypełniają krwią – charakterystycznym symptomem tego zaburzenia są czerwone oczy.

Zapalenie spojówek – etiologie

Zapalenie spojówek może mieć rozmaite etiologie oraz we współzależności od nich rozróżniamy:
•bakteryjne zapalenie spojówek
•wirusowe zapalenie spojówek
•uczuleniowe zapalenie spojówek
•zapalenie spojówek spowodowane przez zespół suchego oka
•grzybicze zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek – sygnały

Stan zapalny spojówek sprawia, iż nie wykonują one dobrze swojej roli ochronnej. Gałka oczna narażona jest zatem na funkcjonowanie innych niekorzystnych elementów. Nie należy więc lekceważyć kłopotu. Jeśli wystąpią pierwsze sygnały, można wspierać się kroplami do oczu dostępnymi bez recepty. Jednak gdy po 2-3 dniach dolegliwości nie ustąpią, niezbędna jest konsultacja u lekarza, który pomoże szybko uporać się z kłopotem. To, jakie zaleci lekarstwa, zależy od poziomu nasilenia symptomów i etiologii stanu zapalnego. Bo gdy dolegliwość wywołały np. bakterie, konieczne będą różne środki aniżeli w wypadku np. nadwrażliwości. By określić typ zapalenia, lekarzowi zazwyczaj wystarczy rozmowa z chorym oraz oględziny oka za pomocą lampy szczelinowej.

Infekcyjne zapalenie spojówek

Jest to dolegliwość zakaźna, dlatego poleca się przestrzeganie zasad, które zapobiec ponownemu zakażeniu. Po pierwsze trzeba odstawić szkła kontaktowe (oczy muszą odpocząć); po drugie nie należy stosować kosmetyków do oczu (tusze do rzęs, cienie); po trzecie należy pamiętać o stosowaniu ważnych zasad czystości, takich jak mycie rąk. Jeśli czujemy światłowstręt należy założyć okulary przeciwsłoneczne.

jak sobie poradzić z zapaleniem spojówek

Zapalenie spojówek – leczenie

Sposób leczenia zależy od czynnika, który wywołał zapalenie spojówek.
Zapalenie spojówek w pierwszej fazie poleca się leczyć kroplami do oczu. Warto wykorzystać również domowe sposoby, czyli wywar z rumianku, świetlika czy słabej herbaty.
Bakteryjne zapalenie spojówek należy leczyć antybiotykami w formie: maści, kropli lub pigułek. Jeśli podrażnienie oka wywołane jest substancjami chemicznymi, w pierwszej kolejności należy dobrze przemyć oczy oraz pozbyć się nich substancji drażniącej!
Gdy zaburzenie jest długotrwałe, należy stosować środki w porozumieniu ze specjalistą oraz pod jego nadzorem. Kuracja polega przede wszystkim na usunięciu czynnika uczulającego z otoczenia. Okulista może skierować nas na badanie wydzieliny z oka, żeby określić typ bakterii, będących etiologią dolegliwości. Należy uważnie działać z antybiotykami, ponieważ ich ciągłe stosowanie może doprowadzać do zakażeń grzybami. W czasie pylenia jesteśmy szczególnie narażeni na zapalenie spojówek, w zmniejszaniu symptomów pomagają środki przeciwhistaminowe, jakie może dać tylko specjalista.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here