Jakie są korzyści płynące ze stosowania diety ketogenicznej?

Dieta oparta głównie na zdrowych tłuszczach oraz dużej ilości białka brzmi zbyt pięknie, by działać? Coraz więcej osób decyduje się jednak na ten sposób odżywiania, a efekty przechodzą ich najśmielsze oczekiwania. Sprawdźmy, dlaczego dieta ketogeniczna jest tak skuteczna. Przedstawiamy najważniejsze korzyści płynące z jej stosowania.

Utrata zbędnych kilogramów

To chyba największy plus diety ketogenicznej. Osoby stosujące ten styl żywienia właśnie utratę wagi wymieniają na pierwszym miejscu listy zalet. Dzięki znacznemu ograniczeniu węglowodanów w diecie możemy łatwo spalić tkankę tłuszczową. Co więcej, ketoza pomaga zrzucać zbędne kilogramy przez długi czas, a nie jedynie na początku diety.

Zachowanie mięśni

W przeciwieństwie do innych popularnych diet, dieta ketogeniczna nie powoduje, że wraz z tłuszczem spalamy również mięśnie. To niewątpliwie ogromna zaleta. Rezygnując z węglowodanów nie tylko chudniemy, lecz także rzeźbimy sylwetkę.

Brak odczucia głodu

Ciągłe bycie głodnym to bolączka niemal wszystkich osób, które próbują schudnąć. Dieta ketogeniczna pod tym względem także różni się od innych sposobów odżywiania. Już w pierwszych dniach jej stosowania możemy zauważyć, że nasz apetyt uległ zmniejszeniu. Duże ilości białka w jadłospisie sprawiają, że jeszcze przez długi czas po posiłku czujemy się syci.

Zwiększenie wydajności umysłowej

Osoby będące w stanie ketozy często zauważają poprawę działania swojego umysłu. Dużo łatwiej jest im się skupić, a myśli szybciej układają się w logiczną całość. Główne korzyści dla pracy mózgu, wynikające ze stosowania diety, to:

  • Lepszy przepływ krwi do mózgu
  • Poprawa zdolności koncentracji
  • Zmniejszenie ryzyka wystąpienia demencji

Niższy poziom cukru w organizmie

Wiele z wymienionych wcześniej korzyści wynika właśnie z obniżenia poziomu cukru we krwi. Dieta ketogeniczna pozytywnie wpływa na regulację insuliny, wydzielanej przez organizm. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu węglowodanów. To właśnie one w tradycyjnej diecie są odpowiedzialne za podniesienie poziomu glukozy.

Uniwersalizm – dieta dla każdego

Kolejną dużą zaletą jest fakt, że dieta ketogeniczna jest bezpieczna niemal dla każdego. Nie ma tutaj ograniczeń wiekowych, bez obaw mogą ją stosować prawie wszystkie osoby dorosłe. Tak samo, jak w przypadku każdej innej diety, należy jednak zachować środki ostrożności. Jeżeli chorujemy więc na jakąś przewlekłą chorobę, na wszelki wypadek skonsultujmy decyzję o przejściu na dietę z naszym lekarzem.

Pomoc w walce z chorobami

Stosowanie diety ubogiej w węglowodany nie tylko jest bezpieczne, lecz także pomaga w walce z objawami wielu chorób. Dietę ketogeniczną z powodzeniem stosują osoby cierpiące na różnego rodzaju zaburzenia. Wśród nich wymienić możemy między innymi:

  • Cukrzycę
  • Insulinoodporność
  • Nadciśnienie
  • Niektóre choroby związane z pracą serca
  • Niektóre zaburzenia pracy nerek

Brak potrzeby intensywnych ćwiczeń

Myśl o wyczerpujących treningach spędza sen z powiek wielu odchudzających się osób. Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku diety ketogenicznej nie ma takiej potrzeby. Wystarczy, że będziemy prowadzić umiarkowanie aktywny tryb życia. Jeden dłuższy spacer dziennie to doskonała podstawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here