Owoc kaki inaczej persymona – właściwości i sposoby jedzenia. Warto pochylić się nad tym tematem, bo ten egzotyczny owoc na dobre zadomowił się już w polskich sklepach. Tym bardziej, że niewielu jednak z nas wie, że prócz walorów smakowych, persymona zawiera wiele cennych dla zdrowia składników.
Warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze o tym, że owoce kaki wywodzą się z Chin, gdzie uprawia się je od niepamiętnych czasów. Nawiasem mówiąc, Chińczycy przypisują mu wiele cnót, m. in. chwalą jego drzewa za długą żywotność, rzucanie obszernego cienia (niczym lipa w Czarnolesie) oraz wysoką odporność na szkodniki. Do tego dochodzą jeszcze oczywiście lecznicze właściwości owocu kaki, który jest swego rodzaju panaceum na różne przypadłości.
Jeśli jeszcze temat: Owoc kaki inaczej persymona – właściwości i sposoby jedzenia, nie znudził się, kontynuujmy nasze rozważania.
Jak w takim razie jeść Kaki? Na początek trzeba wyciąć z owocu resztki łodygi i liście. Następnie dobrze jest zdjąć skórę i można już przystępować do konsumpcji. Kaki je się na surowo, gotowane lub suszone, mogą one również stanowić dodatek wielu dań obiadowych oraz deserów. Z powodzeniem można robić z nich marmolady, galaretki, lody, sorbety czy kwaśne soki .Galaretowata konsystencję owocu powoduje, że najlepiej jeść go przy pomocy łyżeczki. Zresztą sposób jedzenia persymony wygląda różnie w różnych kulturach. W Korei owoc je się głównie w postaci deseru, a z kolei Koreańczycy miąższ kaki osładzają cukrem pudrem. Nic dziwnego, wszak co kraj, to obyczaj. Poza tym każdy może mieć własny pomysł na kaki i nikt tego nie może zabronić. Zresztą tylko dzięki eksperymentom rodzą się nowe kulinarne pomysły.
Na zakończenie jeszcze słów kilka o wartościach odżywczych kaki. Otóż, jest on źródłem witamin z grupy B, a zarazem niacyny i ryboflawiny, dużej ilości witaminy C oraz w beta-karotenu, który, wg badań, przyczynia się do redukcji ryzyka występowania nowotworów. Zawiera też sporo błonnika. Warto chyba od czasu do czasu zjeść ten egzotyczny owoc, bo rzeczywiście jest niezwykle wartościowy.

http://www.toysboard.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here