zaćma objawy

Zaćma inaczej nazywana kataraktą to choroba oczu, która dotyka miliony osób na całym świecie. Może być wrodzona lub degeneracyjna – najczęściej pojawia się jednak wraz z wiekiem. Na rozwój tego schorzenia najbardziej narażone są osoby, które ukończyły 60 rok życia. Ocenia się, że niemal każdy po skończeniu 70 lat cierpi w jakimś stopniu na zaćmę. Czym charakteryzuje się ta choroba i jakie są jej objawy?

Zaćma – czym jest?

Zaćma to patologiczny stan soczewki, który polega na jej całkowitym lub częściowym zmętnieniu. Proces ten sprawia, że traci ona swoje podstawowe cechy, co w efekcie przyczynia się do pogorszenia wzroku. Jest to choroba, która odpowiada za utratę wzroku milionów ludzi na całym świecie. Jej występowanie związane jest z procesem starzenia się – najczęściej pierwsze objawy pojawiają się u osób po ukończeniu 60 roku życia. Niekiedy zaćma może być wrodzona. Do jej rozwoju przyczyniają się też choroby współistniejące, szczególnie cukrzyca, przyjmowane leki oraz urazy. Chociaż zaćma to poważna choroba, której nie wolno lekceważyć, jest w pełni odwracalna – najskuteczniejszym sposobem jej leczenia jest wykonanie zabiegu usunięcie zmętniałej soczewki oraz wstawienie implantu sztucznej soczewki, która doskonale spełnia swoją funkcję. Po takim zabiegu pacjenci odzyskują ostre widzenie, a ich komfort życia bardzo się poprawia.

Objawy zaćmy  

Zaćma jest chorobą, która potrafi przez wiele lat rozwijać się niemal niezauważalnie. Z czasem osoby dotknięte tym schorzeniem narzekają na stopniowe pogorszenie jakości widzenia. Jeżeli podejrzewamy, że rozwija się u nas zaćma objawy, które mogą nam towarzyszyć to najczęściej obniżenie ostrości wzroku, które nie może zostać skorygowane za pomocą okularów. Chorzy mogą odczuwać zwiększoną wrażliwość na światło – na przykład oślepiają ich jasne promienie słońca w dzień lub światła samochodów w nocy. Niekiedy pojawia się też rozdwojenie obrazu, które dotyka jedno oko. Często zauważyć można poprawę ostrości wzroku wraz ze wzrostem mocy soczewki, która jednak znika, gdy zmniejsza się jej przezierność. W praktyce może to oznaczać, że pacjenci z nadwzrocznością starczą odczuwają poprawę widzenia i przestają nosić okulary do patrzenia w dal.

Konsekwencją pojawianiu się wymienionych wyżej objawów jest ograniczenie sprawności fizycznej i samodzielności – dla chorych, nawet wykonywanie codziennych obowiązków domowych może stanowić duże wyzwanie. Nieleczona zaćma niesie za sobą groźne powikłania – niekiedy może wystąpić silny ból oka i głowy wraz z zamglonym widzeniem. U chorego może pojawić się zaczerwienie oka i rozszerzenie źrenicy, która staje się owalna i przestaje reagować na światło. Jeżeli wewnątrzgałkowe ciśnienie bardzo wzrośnie, gałka oczna staje się twarda. Są to najczęściej występujące symptomy zamknięcia kąta przesączania i wymagają nagłej interwencji lekarskiej oraz operacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here